Çiğ Süt Desteklemesi 2021 Ödeme Tarihleri

20.01.2021
Çiğ Süt Desteklemesi 2021 Ödeme Tarihleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretici korumak ve geliştirmek amacıyla her yıl Çiğ süt destekleme  ödemesi yapmaktadır. Korona virüs salgını nedeniyle çiftçilerin korunması ve üretime devam edilerek aksaklık yaşanmaması için gerekli tedbirler alınmış ve destekleme ödemeleri 2021 yılı ilk çeyreğinde 22 milyar lira ödenek çıkarılarak yapılmaya başlanmıştır.

Desteklerden yararlanmak isteyen yetiştirici ve üreticilerin merak ettiği çiğ süt desteği nasıl alınır, Çiğ süt destekleme Tebliği 2021 yayınlandı mı, Süt desteği müjdesi ne zaman gelecek,  2021 yılında süt analiz desteği ne kadar oldu, Süt primi arttı mı gibi soruların yanıtları ve 2021 yılı çiftçilere ödeneceği açıklanan çiğ süt desteği ne kadar yatırılıyor? Çiğ süt desteklemesinin amacı ve ödeme takvimi ve ödeme tarihleri ile ilgili olarak merak edilenler haberimizde..

2021 Çiğ Süt Desteklemesi Ne Kadar?

Koronavirüs salgını sürecinde meydana gelen ekonomik hasar sebebiyle çiftçinin işindeki verimliliğin azalmaması amacıyla bu yılın ilk aylarında 22 milyar lira ödenek çıkarılarak oluşturulan tarımsal destekleme ödemeleri yapılmaya devam ediliyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bakanı Pakdemirli; Geçtiğimiz gün Samsun’lu çiftçiler için yapılan toplantıda yurdun kırsal kesimlerinde tarım üzerine uğraş veren üreticiyi desteklerin devam edeceğini ve üretimlerin aksatılmadan yapılması gerektiğini ”Siz üretin elinizde ürün kalırsa gerekirse ürünleri devlet alacak” sözleriyle çiftçilerin üretimi devam ettirmelerini ve destekleme ödemelerinin verilmeye devam edeceğini açıklamıştı. Bekir Pakdemirli çiğ süt desteklemesi ile birlikte manda malak desteklerinin de ödeneceğini açıkladı ve gündeme konu olan çiğ süt ve manda malak destek ödemeleri hakkında şu açıklamada bulundu.

Süt Desteği Ne Zaman Ödenecek 2021

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ölümcül korona virüs salgını nedeniyle içinde bulunduğumuz zorlu süreç neticesinde tarım sektörüne uğraş veren çiftçinin üreticinin yanında olduklarını ve bu süreçte destekleme ödemeleriyle desteklere devam edilecek.

“Geçtiğimiz yılda da  12 yeni destek ve 32 destek birim fiyatında da artış sağlandığı ve üreticilerin ve çiftçilerin her zaman yanında olduklarını bu ödemeler ile bir kez daha gösterdiklerini belirtti. Tarım Orman Şurası’nda çıkacak tavsiye kararına göre imkanlar dahilinde destekleme modelinde revize yapabiliriz. İlk çeyreğinde  şimdiye kadar 9,9 milyar TL bitkisel üretim destekleme ödemesi yapıldı. Tarıma yapılan çeşitli desteklemelerin yanı sıra, 2003-2018 döneminde, çiftçilere 117,4 milyar lira direk nakit destekleme ödemesi yapıldı. Bu yıl ekim ayı sonuna kadar ise toplam 14,5 milyar lira nakit destekleme yapılırken, yıl sonuna kadar 16,9 milyar lira destekleme ödemesi gerçekleştirilmiş olacak.” dedi. 2021 yılında da 24 milyar  destekleme ödemesi yapılacağını belirtti.

Çiğ Süt Destekleme Tebliği 2021

Çiğ Süt Desteği ve Süt Piyasasının Düzenlenmesi Uygulama Tebliği 9 Haziran 2020 tarihli Resmi gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğ ve karara ile çiğ süt üretimi ve kaliteyi arttırmak amacı ile hayvancılığın verimliğini arttırmak için üreticinin devamlılığının sağlanması ve fiyatlar genel seviyesinin istikrarını korumak adına hazırlanan karar metni ile uygulanacak maddeleri kapsamaktadır.

Çiğ süt desteği ürettiği sütü gıda işletmelerinin kayıt ve onay işlemleri kapsamındaki işletmelere satan ve bir üretici kooperatifine üye olan üretici manda, inek, koyun, keçi sütü ile soğutma işlemi geçirmiş inek sütüne Tarım ve Orman Bakanlığı birim fiyat üzerinden sübvansiyon (indirim) uygulayacaktır.

Destekleme ödemesinde, 1 kg. süt  ürünü eşdeğeri süt miktarı esas alınır.

Çiğ Süt Desteğinden Kimler Yararlanamaz?

Üretmiş olduğu çiğ sütü, üretici örgütleri aracılığı ile süt tozu olarak Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne satan üreticiler desteklemeden yararlandırılır. Çiğ süt desteğinden faydalanamayanlar ise;

Karar ile belirlenen kriterler uymayanlar, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar ile kamu kurum ve kuruluşları bu desteklerden yararlanamaz. Çiğ süt desteği aykırı beyanda bulunan kişilere ödenmiş ise bu durumda da;

 • Çiğ süt destekleme haksız ödemelerin iadesi ve hak mahrumiyeti destek kapsamında denetim Bakanlık kontrolünde yapılmaktadır.
 • Uygulamalar kontrol edildiğinde eğer haksız ödemeye denk gelinirse bu kişiler hakkında evrakta sahtecilik suçundan cezai, hukuki ve idari işlemler yapılacaktır.
 • Uygulama kontrolünde haksız yapılan destek ödemeleri Amme Alacakları Tahsil Usulü Kanunu 51. maddesi uyarınca gecikme zammı ve yasal faiz oranı ile faiziyle sağlanan para geri tahsil edilir.
 • Haksız kazanç sağlayan kişi de 5 yıl boyunca hiçbir haktan yararlanamaz.!

Süt Destekleri Ne Zaman Yatacak 2021

Süt destekleri ödemeleri çiftçileri TC kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılıyor.

 • Tc kimlik numarası son hanesi 0 olanlara
 • Tc kimlik numarası son hanesi 2 olanlara
 • Tc kimlik numarası son hanesi 4  olanlara
 • Tc kimlik numarası son hanesi 6  olanlara belirlenen takvimlerde 18.00’den sonra Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır.

Süt Desteği Ne Kadar 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yukarıdaki karara göre çiğ süt desteklemesi yapılacaktır. Vatandaşların süte daha uygun fiyatlarda ulaşması amacıyla destekleme miktarları litre başına yapılmaktadır.
Litre başına rakamlar ise şöyle;

 • Çiğ süt soğutulmamış: 0,03 TL
 • Soğutulmuş inek sütü: 0,06 TL
 • Üretici örgüt aracılığıyla sağlanan soğutulmuş inek sütü: 0,09 TL

Süt üreten imalatçıların sütün artırılmasına yönelik talepleri de dikkate alınmış olup artan maliyetler karşısında 1 TL olan ihracat Teşvik primi 4 ay süreyle yani 1 Ocak – 30 Nisan tarihine kadar 1,50 TL’ ye yükseltilecektir. Sütteki teşvik uygulaması gereksinim duyulana kadar kaldırılmış olup yeni uygulanacak sisteme göre günde 2000 litreye kadar üretim yapan üreticilere ayni oranda teşvik ödenecektir.

Geçtiğimiz yıl ulusal süt konseyinde soğuk süt için 1.70 Kuruş tavsiye edilen fiyattı. 10 kuruş üzerinden sağlanan soğuk süt desteği 25 Kuruşa çıkarıldı. Çiğ süt fiyatına düzenleme yapıldı ve Ulusal Süt Konseyi çiğ sütün referans litre fiyatını dönemi için 2,3 lira olarak belirledi. Sütü litre fiyatı 2.30 üzerinden ayarlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığını web sayfası üzerinden hayvancılık destekleri kapsamında süt primi desteğinin görüntülemek için tıklayınız.

2021 Süt Desteklemeleri Şartları

Çiğ süt üretiminin desteklenmesi amacıyla üreticilere sağlanan süt primi ödemelerinin yapılabilmesi için; Soğutulmuş Manda, Koyun-Keçi, İnek Sütü primlerinin ödemeleri Tarım ve Orman Bakanlığının belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden sağlanmaktadır.

Başvurular; Üreticiler üye oldukları Üretici Örgütüne başvuruda bulunmalıdır.

İlgili tebliğ kapsamındaki süt primi desteklemelerden yararlanmak için başvuran üreticilerin MERNİS sorgulamaları, desteklemelerin yürütüldüğü veri tabanları üzerinden, üretici örgütü veya il,ilçe müdürlüğünce başvuru tarihi itibarıyla yapılır.

Başvuru şartları ve istenen belgeler ise şu şekildedir;

 • Üretici örgütüne üye olmak,
 • Türk-Vet’te kayıtlı işletmesi olmak,
 • Üretmiş olduğu çiğ sütü fatura, müstahsil makbuzu karşılığında Gıda İşletme Onay Belgesine sahip bir süt işleme tesisine satmak,
 • Başvuru dilekçesi.

Başvuru tarihi ise; Üreticiler satış belgelerini takip eden ayın son iş gününe kadar Birliğine teslim eder.

Çiğ Süt Desteği Ödeme Bilgisi Sorgulama

Tarım ve Orman Bakanlığının e-devlet sayfası üzerinden çiftçilerin Çiğ Süt Desteği Ödeme Bilgisi Sorgulama ekranı üzerinden TC. kimlik numaralarını ve geçerli şifrelerini yazarak bu yıl ne kadar ödeme yatacak tüm bilgilerini öğrenebilirler.

YORUMLAR

 1. Arif dedi ki:

  Nekadar süt pirimi yatacak

 2. Kenan dedi ki:

  Çiğ süt Destek leri ne zaman ödenecek