TZOB’den Çiftçilerin Borçlarına Yapılandırma Talebi

TZOB’den Çiftçilerin Borçlarına Yapılandırma Talebi

Zor günler geçiren çiftçiler için Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,  bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine çiftçilerimizi borçlarının faizsiz ve uzun vadeli olarak taksitlendirilmesi talebinde bulundu.

Genel Başkan yaptığı açıklamada, Pandemi ile mücadele sürecinde tarımın ve çiftçilerin önemine işaret ederek, “Çiftçilerimiz, hem insanlarımıza gıdanın ulaşmasını sağlayarak daha büyük bir krizi önledi, hem de ikinci çeyrekte tek büyüyen sektör olarak bu süreçte ekonomiyi ayakta tuttu.” ifadesini kullanarak, tarımsal üretimde yeni sezona başladıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

Çiftçilerin Borçlarına Yapılandırma Talebi

“Kovid-19 süreci devam ederken, çiftçilerimiz sezona başta kredi borçları olmak üzere hayvansal üretimde de önemli sorunlarla başladı. Sözleşmeli üretimde hazırlanması düşünülen mevzuat değişikliği konusunu üreticilerimiz açısından fevkalade önemli buluyoruz. Çiftçinin biriken borçlarının faizsiz yapılandırılması, süt hayvanlarının kesime gitmesinin önlenmesi, besicilerimizin maliyet ve pazarlama sorunları, patates pazarlama sorunları ve sözleşmeli üretim ile ilgili görüşlerimizi Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımıza ve Ticaret Bakanımıza birer mektupla ilettik. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanımızla da bu sorunları görüştük.”

Sn. Bayraktar, artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları, doğal afetler ve Kovid-19 nedeniyle çiftçilerin kredi borçlarında artış olduğuna dikkati çekerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Genel Başkanın Açıklaması

“Kovid-19 nedeniyle alınan çeşitli kararlar çerçevesinde bankalar vadesi gelen kredilerde erteleme ve yapılandırma yaptı, ayrıca temmuz ayı sonuna kadar icra işlemleri durduruldu. Ancak süre bitiminden sonra, Tarım Kredi Kooperatifleri ve bankalar tarafından icra işlemleri başlatıldı. Bankalar, mevzuatları çerçevesinde yapılandırma kolaylıkları sağlasa da yüksek faiz oranları ile yapılan yapılandırma çiftçilere daha çok zarar vermektedir. Çiftçinin geleceğe yönelik borcu katlanarak artmaktadır. Aslında, çiftçimiz borcunu tamamen ödemek istemektedir. Çiftçilerin bunu yapabilmesi için de tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları yapılandırılarak faizsiz olarak uzun vadeye yayılarak taksitlendirilmesi önem arz etmektedir.”

“Patateste pazarlama sorunu yaşanıyor”

Lokanta ve otellerin başta kapalı olması, daha sonra tam kapasiteyle çalışmaması nedeniyle patates pazarlamasında sorunlar yaşandığını aktaran Bayraktar, bu yıl patates rekoltesinin 5 milyon 200 bin tona çıkmasının da sorunları derinleştirdiğini savundu.

Üreticinin patatesi maliyetinin altında fiyata satmak zorunda kaldığını belirterek, “Türkşeker, Tarım Kredi Kooperatiflerinin acilen piyasaya girerek doğrudan üreticiyi mağdur etmeyecek, piyasa istikrarı sağlayacak bir fiyatla alım yapmasını, patates ihracatına teşvik verilerek artan üretimin ihracata yönlendirilmesini talep ediyoruz.

Sağlık Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından alımlar artırılarak, menülerde patatese daha fazla yer verilmesi, belediyelerce patates alımı yapılarak, sosyal yardımlar kapsamında dağıtılan ürünlere patatesin de eklenmesi pazarlama sorunlarını çözmede katkı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

  1. Köksal zil dedi ki:

    Sayın başkanım geç de olsa bir adım attığınızda inanıyorum �nşallah bu isteklerimiz kısa zamanda hayata geçer ve biz Türk çiftçisi önümüzü görür hale geliriz Aksi takdirde Bunlar bizim son çırpınışları mızdır

  2. Muhammet ali şahin dedi ki:

    Traktor getti benim TARIM KIREDİ KOPARATİFİ yakalattı şu anda bağlı