ÇATAK Destekleri Ne Zaman Yatacak 2021? Nasıl Alınır?

21.01.2021
ÇATAK Destekleri Ne Zaman Yatacak 2021? Nasıl Alınır?

ÇATAK DESTEKLERİ 2021

Çatak projesi yönetmeliği yayınlanmış ve bu programdan yararlanabilecek desteklerin sınırları çizilmiştir. 2021 yılında da verilmeye devam edileceği açıklanan ÇATAK projesi başvurularının ve ödemelerin ne zaman yapılacağını merak konusu. Çatak Nedir? Çatak programı desteği ne kadar? Tüm soruların yanıtları haberimizde.

2021 yılında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Tarımsal desteklemeler kapsamında birçok ilde ödemelerin başlatıldığını açıkladı. Bu kapsamda da geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi ÇATAK Desteği Bakanlığın belirlediği tarihlerde saat 18:00’dan sonra üreticilerin T.C Kimlik numaralarının son hanesi 0.2 olanlara göre ödemeler yapılacak.

ÇATAK Projesi  Yönetmeliği 2021

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Koruma Programını Tercih Eden Üreticilerin Desteklenmesine Dair Kararın Uygulanmasına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yayınlanan bu karar ile karşılıklı hibe sözleşmesi imzalamış üreticiler, hibe sözleşmesi hükümlerine göre uygulamalarına devam edecekler. Bu üreticilerin 2. yada 3. yıl destekleme ödemeleri, daha önce imzalanmış olan hibe sözleşmesi hükümlerine göre devam ettirilecektir. Hibe sözleşmesi imzalanmayan hiçbir üretici program desteğinden yararlandırılmaz. Ön başvurular destekten yararlanma hakkı kazandırmaz.

Arazi müracaat eden üreticiye ait değil ise ÇATAK Programından Yararlanma Ön Başvuru Formu alınırken, müracaat tarihinden itibaren en az üç yıllığına imzalanmış ÇKS Yönetmeliğine uygun kira sözleşmesi veya muvafakatname, taahhütname istenir. Üç yıl süresince devir yapılamaz. Devir yapılırsa destekleme ödemesi iptal olur.

Çatak Desteği Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal desteklemeler kapsamında bitkisel üretim tarla ve bahçe bitkileri Çatak destekleme kategorisinde çevre amaçlı tarım arazilerini  koruma programı amacı; toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik alanların korunması amacıyla ÇATAK programı kapsamında 3 ayrı kategoride belirlenen illerde 3 yıl süreyle destekleme ödemesi yapılır.

Çatak Desteği 2021 Yılında Ne Kadar Yapılacak?

Programı çerçevesinde destekleme yapılacak arazilerde üç ayrı sınıfta belirlenen uygulamalara 3 yıl süreyle ödeme yapılır.

3 kategoride yapılan desteklerin ödeme miktarları ise şu şekildedir;

  • 1.kategori en az toprak işlemeli tarım uygulamalarına 45 TL/da,
  • 2. kategori de toprak ve su yapısının korunması ve erozyonun engellenmesi amacıyla 60 TL/da,
  • 3. kategoride çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalarına 135 TL/da ödeme yapılır.

1. Kategoride en az toprak işlemeli derken bilindiği gibi en az toprak işlemesinin yapıldığı alanlar bahsedilir.

2. Kategoride ise üretimin temel girdilerinin ve olası doğal afetlerden üretimi korumak amacı ile pek çok uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamalar kükürt, kireç taşı, jips, setleme, teraslama, perdeleme olmaktadır. Aynı zamanda otlatmayı engelleme, gübreleme gidi uygulamaların yapıldığı da görülmektedir.

3. Kategoride ise basınçlı sulama sistemleri uygulanarak doğru gübreleme ile verim alınmaya çalışılır.

Destekleme ödemesi yapılabilmesi için de bu 3 kategoriden en yüksek destek miktarına sahip olan kategoride üretim yapılıyor olması gerekmektedir. Çatak destekleme ödemeleri üreticilere dekar başına yılda bir defa olmak üzere üç yıl süre ile Ziraat Bankası aracılığıyla yapılır.

Çiftçiye 58 İlde Çatak Desteği

Program kapsamında belirlenen 58 ilde bu program kapsamında araziler için destekleme ödemesi yapılır. Bu iller ise;

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ankara, Amasya, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Bayburt, Bilecik, Bingöl  Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yalova, Yozgat ve Zonguldak’ tır.

Çatak Desteği 2021 Ne Zaman Ödenecek?

Yıllar Bazında 2006 yılından itibaren verilen bu desteğin 2021 yılında da başvurular alınmaya devam edilecektir. Destek programı pilot iller başlatılmış ve şu an 58 ilde binlerce çiftçiye destekleme ödemesi yapıldığı açıklanmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre programın  başlangıç tarihi olan 2006 yılından bu zamana kadar 58 ilde 188.661 çiftçiye 734.081.405 TL destekleme ödemesi yapılmıştır.

2021 yılında da başvurular alınacak olan belirlenen 58 ilde belirlenecek üretici sayısına göre bütçe ayrılıp Çatak destekleme ödemesi yapılmaya devam edilecektir.

ÇATAK Desteği 2021 Başvuru

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen Çatak desteği başvuruları E-devlet üzerinden Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) Desteği Başvurusu devlethaber.net linki üzerinden başvuru formu linkinden üreticiler TC  kimlik numarası ve şifrelerini yazarak kolaylıkla yapılabilmektedir.

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) Desteği Başvurusu

Çatak Destek Başvuru Formu

Görseldeki gibi ilgili alanlar üretici tarafından doldurularak GÖNDER butonuna tıklanarak başvuru formu tamamlanmış olur.

Çatak Desteği Nasıl Alınır?

Çatak Destek başvurularında istenen belgeler

  • Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinden temin edilecek olan başvuru formuna ek olarak
  • Üreticiye ait T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
  • ÇKS Çiftçi Kayıt Belgesi
  • Tüzel kişilerin vergi kimlik numaraları
  • Arazi kiralıksa araziye ait 3 yıllık kira sözleşmesi istenen belgelerdir.

ÇATAK Projesi Başvuru 2021

E-devlet üzerinde başvuru formu dosya ekle kısmından eklenir. Bundan önce belirlenen destek verilen 58 ildeki İl Tarım Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmak gerekiyor. Projelerin değerlendirilmesi amacı ile oluşturulan proje birimi kategorilere göre başvuruları inceledikten sonra kriterlere uygun olan üreticilere Çatak ödemesi yapılacaktır. Ödemelerden önce üreticinin taahhütname ve hibe sözleşmesinin imzalaması lazımdır.

Çatak programı kapsamında destek almaya hak kazanan üreticilerin tarımsal faaliyetlerini doğru ve eksiksiz olarak yaptıklarına dair yerinde yerinde inceleme yapılarak arazi kontrol tutanağı düzenlenecektir. Desteklemenin  birinci yılında yapılan inceleme sonrası 2. ve 3. yıllarda ki kontrolleri de Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinden kontrol edilerek yapılır. Çiftçiler buna göre 2. ve 3. yıllarda da ÇATAK parası devlethaber.net ödemelerini alacaklardır.

Geçtiğimiz yıllarda 3 yıllık hibe sözleşmesi yapılan ve uygulamaları gerçekleştiren 58 ildeki yaklaşık 36 bin çiftçiye 434,5 milyon lira seviyesinde destek ödemesi yapılmıştı. Çatak projesi başvuru zamanı her yıl mart ayında alınmaktaydı. Ancak 2020 yılında çatak projesinin devam edip etmeyeceği ile ilgili tereddütler bulunmaktadır.

Koronavirüs salgını nedeniyle öne alınan tarımsal ve hayvan destekleme ödemeleri açıklanmaya devam edilmektedir. Çatak ile ilgili olarak Mart ayında çatak projesinin akıbeti hakkında net bir bilgi bulunmamıştır.  Yalnız önceki yıllarda çatak projesine başvuran ve destek alan üreticiler destek almaya devam edecektir.

ÇATAK Projesi Ödemeleri 2021

Çatak projesi kapsamında destekleme ödemesi alacak olan üreticilerin Ziraat bankası hesaplarına TC kimlik numaralarının son hanelerine göre Çatak parası yatırıldı.

  • T.C kimlik numarasının son hanesi 4, 6, 8 olanlar
  • T.C kimlik numarasının son haneleri de 0 ve 2 olanlar ise 2021 ilk aylarında ödemeler alması bekleniyor.

Tarımsal desteklemeler kapsamında birçok ilde ödemelerin başlatıldığını açıkladı. Bu kapsamda da ÇATAK Desteği üreticilerin T.C Kimlik numaralarının son hanesine  göre ödemeler yapılacaktır.

50 dekardan fazla tarım arazisi olan çiftçiler aynı zamanda toprak analiz desteği de alabilir ve tarlalarına ekecekleri ürünleri için doğru gübreleme ve verim almak açısından çiftçilerimizin toprak analizi yaptırmaları yararlıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.