Çalışanlara Banka Promosyonu (GÜNCEL 2022)

2022 yılında çalışanlara banka promosyonu var mı, sağlık çalışanları banka promosyonu ne zaman verilecek, çalışanlara banka promosyonu ne kadar, kaç yılda bir verilir detaylar..

12.01.2022
Çalışanlara Banka Promosyonu (GÜNCEL 2022)

Çalışanlara banka promosyon ödemeleri her yıl olduğu gibi bu yılda yapılmaya devam ediyor. Çalışanlar tarafından oldukça merak edilen işçinin banka promosyon hakkı var mı, özel sektör, kamu ve belediye de çalışan, memur, işçi, sağlık çalışanları ve tüm personellere banka promosyonu 2022 yılında ne kadar olacak sorularının yanıtları aranıyor. İşçilerin merak ettiği promosyonlar hakkında banka promosyonu kimler alabilir, özel sektör haricinde kamu ya yeni atananlara banka promosyonu ödemesi ne kadar yapılacak ve banka maaş promosyon faturası KDV oranı nedir, haciz işlemi uygulanır mı?

Bilindiği üzere promosyon ödemeleri her sektörde belirli miktarlarda yapılmaktadır ve bu çalışanları yasal hakkıdır. Yaklaşık olarak bir maaş tutarına kadar bankalardan çalışanlara verilen promosyon ödemelerinin yapılması zorunlu mudur? yasal haklar çerçevesinde bu konunun detayları haberde yer almaktadır.

Çalışanlara Banka Promosyonu Nedir?

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankası gibi kamu bankaları ve özel bankalar birlikte çalıştıkları şirketler ile maaş ödenmesi anlaşmasının karşılığında aralarında yapacakları sözleşmenin süresine, personel sayısına ve maaş durumuna, toplam personel sayısının maaş ortalamasına göre genellikle 3 yıllık sürelerde yapılan sözleşme karşılığında ödenen paraya çalışanlara banka promosyonu denmektedir.

Devlet kurumlarında ve personel sayısı yüksek olan özel sektör firmalarında personel maaşlarının tek bir banka kanalı ile yapılması o banka için büyük bir potansiyel olacaktır ve bankayı oldukça ihya edecektir ve banka o kurum ile personel maaşını ödeme sözleşmesi yaparak ciddi şekilde kar elde edeceğinden firmaya da sözleşme karşılığında para ödeme yapılmaktadır. İşte bu para ödemesi halk arasında promosyon olarak bilinen 1 maaş katı olarak yapılan ödemedir.  Her yeni sözleşme sonrasında personellerin adına maaş hesabı ve hesap cüzdanı açılacaktır ve toplam personel sayısına ve maaş ortalamasına göre ihale usulü promosyon anlaşmasına çıkılacaktır.

Herkes tarafından merak edilen bu ödemeler işveren ile banka arasında personellerin maaşlarının dağıtılması karşılığında biten sözleşme sonrasında yapılacak yeni sözleşme ile 1 maaş miktarında banka tarafından işverenlere, yöneticilere, döner sermayeye, işyerinde çalışanlara verilen para ödemesidir ve tamamen yasaldır. Bankaların firmalara yapacakları promosyon tutarının nasıl harcanacağı ve personel nasıl dağıtılacağı tamamen kurumun inisiyatifindedir. Promosyonların dağıtıp dağıtılmayacağı kararını tamamen şirket alacaktır.

Yeni İşe Başlayanlar Promosyon Alabilir mi? 2022

Yeni işe başlayanlar sözleşme yenilenene kadar promosyon alamazlar. Firmaların personellerinden yapılan anlaşma gereği hesap işletim ücreti alınmaz ve ilaveten kredi kartı aidatı ve internetten EFT ve havale işlemlerinden ücret muafiyeti tanınması gibi maddeler de sözleşmede yer alabilir. Bankanın çalıştığı firmada çalışan personellere maaş müşteri olduğundan diğer normal müşterilere göre daha avantajlı ve düşük faizli kredi imkanları sunacaklardır.

2022 Yılında Banka Maaş Promosyonu Ne Kadar?

Bu yıl banka maaş promosyonu ne kadar? sorusu için ortalama 300 TL ile 1.000 TL arasında değişen rakamlarda promosyon ödemesi yapılabilir diyebiliriz. Bu rakamın net bir şekilde belirlenmesi hangi banka ile çalışılıyorsa o banka ile yapılan promosyon ödemesi anlaşmasına bağlı olarak değişecektir. Promosyon ödemesi ne kadar yüksek ise şirketler o bankayı tercih edeceklerinden ödemenin yüksekliği şirketler bazında önem kazanmaktadır. Bankalar kurumları bağlayabilmek adına promosyon rakamlarını yüksek tutarak sözleşmede ek maddeler ile birçok avantaj sağlayabilmektedir. Kurumlar tarafından her zaman en yüksek promosyon veren bankalar tercih edilme nedenleri arasında olacaktır.

Sağlık Çalışanları Banka Promosyonu Ne Zaman Verilecek? 2022

Bakanlıkta çalışan sağlık çalışanlarına 12.000 TL banka promosyonu verilecek. Ayrıca banka promosyonu verilen tüm sağlık personelleri 500 TL alışveriş çeki almaya hak kazanmış oldu.

İşçilere Banka Promosyon Ödeme Zorunluluğu Var mı?

İşçilere banka promosyonu işyerinde en az 5 işçi çalışması durumunda işverenin işçi ücretlerini banka aracılığı ile ödemesi zorunludur. 2017 yılından itibaren emekliler için de ödenmeye başlanan banka promosyonları, işçiler açısından nasıl değerlendirilmelidir. İşçiler de ücretlerini istisnalar göz ardı edilirse banka aracılığı ile almaktadırlar.

Bir işçinin işverene maliyeti ne kadar? Öğrenmek için yazıyı okuyabilirsiniz.

İşçinin Banka Promosyon Hakkı Var Mıdır?

Bir işyerinde eğer 5 kişiden fazla çalışan sayısı bulunuyorsa bu durumda işveren işçilerin maaşlarını banka aracılığıyla yapması zorunludur. Bu zorunluluk işçilerin ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkakın bankalar aracılığıyla ödenmesine dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik olarak Resmi Gazete‘de yayınlanan karar ile yasalaştırılmıştır. Bu karar ile banka aracılığıyla maaş ödemeleri 10 işçiden 5 işçiye düşürülmüştür.

Bu kapsamda işçi maaşlarının banka ile yapılması karşılığında bankalar ile işveren aralarında protokol ile banka promosyon hakkı doğmaktadır. İşyeri ile bankanın anlaşmasının bitiminden sonra yeniden sözleşme imzalarken  banka ile anlaşma yapıldığında maaşlara ek olarak çalışan sayısı kadar ödeme yapılmaktadır. Ancak maaşlara ek olarak yeni sözleşme karşılığında teşekkür mahiyetinde verilen banka promosyonları, işçilerin iş akdi ile ilgisi bulunmadığından Banka ile işvereni bağlayan bir durum olduğundan dolayı promosyon ödemeleri eğer işçi tarafından talep edilirse bu durumda işveren ile ihtilafa düşülecektir.

Promosyon ödemeleri ile alakalı yasal bir mevzuat bulunmadığından promosyon ödemeleri firma tarafından işçilere verilmesi işverenin inisiyatifinde olacağından promosyon talebinin değerlendirilmesi tamamen işverene ait bir karar olacaktır. İsterse promosyon olarak bir maaş karşılığında işyeri uygulaması haline getirilebilir isterse promosyon ödemesi yapmayabilir. Bu tamamen işverenin inisiyatifindedir denilebilir.

Banka ile personel maaşlarının dağıtılması karşılığında yapılan anlaşma ile doğan promosyon ödemelerinin işyerinin genel bir uygulaması haline gelebilmesi için kurumsal olması personel sayısının yüksek olması gereklidir. Eğer bir işletmede 50 kişi çalışıyorsa işveren promosyon ödemesi yapılmaması doğrultusunda karar verebilir ancak 5 bin kişilik personel sayısına ait bir kurumsal firmalarda çalışıyorsa bu durumda işveren personellerine anlaşmadan doğan 1 maaş ilave ödemeyi işverene yapma doğrultusunda karar vererek ödeme yapabilir.

İstifa Eden Yada Ücretsiz İzne Ayrılan Öğretmen Banka Promosyonu Alabilir Mi?

İstifa eden öğretmenden hiçbir şekilde banka promosyon geri iadesi talep edilemez. Yalnızca bazı kurumlar istifa eden öğretmenin bir maaşının iadesinin yanında promosyon ödemesini geri iadesinin yapılması için icra takibi başlatabilir. Bu durumda kişinin yasal haklarını öğrenmesi için bilir kişiye danışması ve bilgi alması gereklidir. Bu konuda banka ile firma arasında yapılan anlaşma gereği ödenen promosyonları alan personelin işten ayrılması gibi bir durum söz konusu olduğunda bu paranın geri iade edilmeyeceğinin bilinmesi gereklidir. Çünkü anlaşma banka ile çalışılan kurum arasında yapılmaktadır.

Anlaşılan banka üzerinden 3 yıl boyunca bir önceki çalışan kuruma maaş ödemesi yapılıp promosyon verildiyse o iş yerindeyken promosyon alma yasal hakkıdır ve 3 yıl sonra ya banka ya da promosyon oranı değişebilir.  Yapılan maaş ödeme anlaşması kurumu ve bankayı bağlayacaktır hiçbir şekilde personeli bağlamayacağından başka bir kuruma atandığında o kurumdan promosyon ödemesi alabileceği gibi önceki kurumdan aldığı promosyonu geri iadesi söz konusu olamaz.

Devlet kurumlarında görevli memurlara kurum tarafından yapılan banka anlaşmasından sonra belirli miktarlarda promosyon ödemesi yapılacaktır. Sözleşme süresince anlaşmalı bankadan alınacak olan promosyonun kurumdan herhangi bir nedenle nakil işlemlerinin yapılması emekliye ayrılması,  istifa etmesi ve ücretsiz izine ayrılması ya da vefat etmesi vb. gibi nedenlerle görevinden ayrılan personelden ödenmiş promosyonun iadesini talep edilemeyecektir.

Anlaşmalı olunan süre boyunca kuruma idari bağımlılığı değişen personele ödenen promosyon tutarlarının iadesi talep edilmeyecek sözleşmede böyle bir madde bulunuyorsa o kişiden herhangi bir hak talebinde de bulunulmayacaktır.

Tayin Çıkınca Banka Promosyonu Geri İadesi Yapılır mı?

Tayin çıkınca banka promosyonu geri iadesi yapılabilmesi için sözleşmede paranın iadesi maddesi konulduysa banka promosyonu geri iadesi yapılır. Aksi taktirde eğer sözleşmede paranın iadesi hakkında bir madde yoksa geri iade yapılmaz.

Yapılan sözleşmeye tayin çıkması durumunda iadesi yapılacaktır ek maddesi konulduysa bu durumda kurum tayini çıkan personelden iade talebinde bulunabilir. Yapılan sözleşme maddelerinde nakil, emeklilik, istifa, ücretsiz izin ve tayin çıkması gibi nedenlerden dolayı iadesi yapılmayacaktır diye ibare bulunuyorsa bu durumda görevini başka kurumda yapmak için tayini çıkan ve kurumdan ayrılan personelden ödenmiş promosyonun iadesini talep edilemeyecektir. Sözleşmede bu şekilde açıkça bir madde bulunuyorsa ve imzalanmışsa istenmese bile maaş hesabından promosyon kesilebilecektir.

Memur Banka Promosyonu 2022 Ne Zaman Verilecek?

Özel sektörlerde çalışan işçiler kadar kamu dairelerinde görevli memurlara da banka promosyon ödemeleri yapılmaktadır. Bankalar memurlara yapacakları promosyon ödemelerini getirecekleri yeni memur için kazan kazan mantığı ile ödeme yapabilirler. Bu bankaların promosyon ödemelerinden faydalanmak isteyenler çalıştıkları bankaların şubesinden görevli memur ile görüşerek bilgi alabileceği gibi Mobil çağrı merkezi ile irtibat kurarak bilgi alabilirler.

Çalışanlara Banka Promosyonu Kaç Yılda Bir Verilir?

09/07/2007 tarihinde memurların Banka Promosyonları konulu 2007/21 sayılı promosyon genelgesi yayımlanmış olup 2008/18 ve 2010/17 sayılı Başbakanlık Genelgeleriyle söz konusu Genelgede değişiklikle yapılarak promosyon sürelerinin sınırları ve genel konular netleştirilmiştir. Bu genelgeye göre; Banka ile kurumun aralarında belirli bir süreliğine yapacakları protokol kapsamında memurlara promosyonları 1 ila 5 yıl arasında değişecek şekilde ödeme yapacaklardır. Kamuda görevli memurların aylık sabit ve düzenli gelire sahip olmaları nedeniyle bu kişiler ile bankalar daha yakın ilişki içindedir. 2022 yılında da kendilerine verilecek olan promosyon ödemeleri her yıl yenilenir. Mesela; Halk Bankası ile çalışan ve bankanın maaş müşterisi olan memurlar 1,5 yılda bir olmak üzere 750 TL promosyon ödemektedir. Bu süre tamamen kurum ile bankanın sözleşmesine bağlı olarak değişecektir.

Banka Maaş Promosyon Faturası KDV Oranı Nedir?

Banka maaş promosyon faturası KDV oranı %18 oranındadır. Bankaya maaş promosyon ödemeleri KDV’ye tabi tutulmaz.

Çalışan, işçi memur ya da emekliyseniz sizde maaş ödemesi yapma karşılığında yapılan anlaşma gereği bu promosyonlardan yararlanabilirsiniz. Yine emeklilere yapılan promosyonlardan yararlanabilmek için maaşını taşıdıktan sonra o banka 3 yıl boyunca çalışma sözü vererek yanında bir faturanızı da otomatik ödeme talimatı gibi talimatlar vererek, bankanın size promosyon ödemesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. ibrahim dedi ki:

  Evet

 2. Selçuk dedi ki:

  İşçi promosyonları 5 önden sonra ödenecek dediniz.Ses yok.Bayram öncesi çalışanları Kandırmayın.

  1. Murat dedi ki:

   Kamu personeli ne olacak promosyonu