E-Devlet kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır?

E-Devlet kreş yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Çalışan annelere kreş yardımı nereye başvurulur, kreş yardımı e- Devlet bilgisi, nereden alınır, hangi illerde yapılır, işkur kreş yardımı başvurusu, çalışmayan anneye kreş yardımı 2021, çalışan anneye bakıcı yardımı nasıl başvurulur? Gibi merak ettiğiniz tüm bilgiler burada. Yazımızın devamında kreş yardımları ve başvuruları için tüm detayları görebilirsiniz.

Kreş Yardımı Nedir?

Çalışan anneleri iş hayatından mahrum bırakmamak ve rahatlatmak için yürütülen çalışmalar içerisinde kreş parası yardımı gündemdedir. Devlet, bu yardımı öncelikle çocuk sahibi olan dul annelere, boşanan ve eşi ölen annelere aynı zaman da maddi durumu olmayan ve geçim sıkıntısı yaşayan ailelere bu yardım kapsamında destek verecektir. Başvuru doğrultusunda esas alınan ölçütlerden en önemlisi, söz konusu çocuğun 0-5 yaş arasında olması gerekmektedir. Ve ailenin verilen şartlara uygun olması gerekmektedir. Kredi desteğinden yararlanmak için başvurunun Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılması gerekmektedir.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Nereye Başvurulur?

Devlet, çalışan anneleri rahatlatmak adına yeni düzenlemeler yaparak, 0 ile 5 yaş arası çocuğu olan anne ve babaya kreş yardımı alarak iş hayatlarını da daha rahat bir şekilde devam ettirebileceklerdir. Bu düzenleme ile aileler maddi sıkıntı çekmeden masrafları daha rahat karşılayarak hem çocuklarına iyi bir gelecek hemde kendilerine daha iyi bir yaşam sunacaklardır. Şimdi kreş yardımı için nereye başvurmanız gerektiğini inceleyelim. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla yapılan bu yardımlara;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, 
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Bu değerlendirme Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Değerlendirme sonucu kriterleri yerine getiren annelere kreş parası desteği verilir. Değerlendirme içerisinde; ailenin sosyal ve ekonomik durumu, diğer aile fertlerinin varlığı, aylık kazanç ve kişi başına düşen gelir durumu, annenin çalışma durumu ele alınmaktadır.

Bu durumda çalışan annelere kreş yardımı var mı sorunuza yukarıda yer vermiş olduk. Dilerseniz yazımıza devam ederek tüm detaylı bilgilere ulaşabilir, hemen başvuru yapabilirsiniz!

Kreş Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 

Bakanlık, kadın istihdamının arttırılması ve kreş yardımında öncelikli hedef çocukların bakımı nedeniyle çalışan annelere kreş desteği veriyor. Kreş desteğinden yararlanabilmek için yukarıda bahsettiğimiz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvurulması gerekiyor. Yeni düzenleme ile gelir düzeyi yüksek olan aileler hariç 0- 5 yaş arasında çocuğu bulunan annelere devlet kreş yardımını yapacak ve anneler işinden ayrılmak zorunda kalmadan kariyerlerine devam edebileceklerdir. 🙂 Kreş desteği verilirken ailenin gelir düzeyi belirleyici en büyük roldür. Tübitak destekli sosyal yardım bilgi sistemi başvuruda bulunan ailenin, gelir durumu 0 ile 100 puan arasında belirlenecektir. Mahalle kreşleri kurulacak ve değerlendirmeden çıkan puana göre kreş yardımı verilecektir. Ücret ise doğrudan aileye değil, kreşe ödenecektir.

Kreş yardımında henüz net bir rakam verilmemiştir.  Proje için anne, çocuk eğitim vakfının önerisi aylık 300 TL‘dir. Ancak bildiğiniz üzere kreş fiyatları oldukça yüksektir. Normal bir kreşin ortalama fiyatı 500 TL ile 1.000 TL arasında değişmektedir. Bakanlık bu durumları ve verilen fiyatı göz önüne alarak değerlendirme yapıyor. Bu uygulama kreş ihtiyacı da artış gösterecektir. Buna göre kooperatifler aracılığıyla mahalle kreşlerinin de kurulması gündemdedir. Projenin alt yapı çalışmaları tamamlanarak ve çalışan annelerin durumları araştırılıp göz önünde bulundurularak en kısa zamanda kreş parası yardımı yapılacaktır.

Çalışan Annelere Bakıcı Yardımı Nasıl Başvuru Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Avrupa Birliği tarafından ortak finans desteği ile verilen eğitimli çocuk bakıcıların, kadın istihdamının desteklenmesi projesi kapsamında çalışmak, işe geri dönmek veya yeni bir işte çalışmaya başlamak isteyen annelere bakıcı desteği verilmektedir. Projeden yararlanmak isteyen aileler, bakıcı desteği başvurularını internet üzerinden yapabilirler. Projeye katılmak isteyen anneler buradan e- Devlet şifreleriyle giriş yaparak, başvuru yapabilirler.

Kreş Yardımı Nedir?

Çalışmayan Anneye Kreş Yardımı

Çalışan Annelere Kreş Yardımı Hangi İllerde Yapılıyor?

Bakanlığın istihdamı arttırmak ve gelir seviyesi az olan çalışmak durumunda olan anne için yaptığı bu çalışma şuan için Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya olarak belirlenmiştir. Ancak önümüzdeki senelerde bu yardım tüm illerde uygulanacak ve gelir seviyesi az olan, çalışmak durumunda olan dul, eşi vefat etmiş annelere yardımlarını sağlamaya devam edeceklerdir. 650 TL olan bu destek 2021 yılında tekrar güncellenerek 0-5 yaş arası çocukları olan ailelere kreş yardımını yapmaya devam edecektir.

Çalışmayan Anneye Kreş Yardımı 2021

Çalışmayan annelere de, Sosyal Güvenlik Kurumu ile çocuk yardımı yapılıyor. Ancak kreş için aynı şeyi söyleyemeyiz. Eşi vefat etmiş veya geçim sıkıntısı olan, çalışmayan anneye 0- 60 ay aralığında çocuk sahibi olan anneler bu durumdan yararlanabilirler. Ancak destekten yararlanmak isteyen anneler için bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlara uymayan aileye destek verilmez. Buna göre şartlar şöyledir;

 • Kesin kayıt tarihi itibariyle 4A SSK sigortalısı olarak annenin tam zamanlı çalışmıyor olması,
 • SGK primi son 1 yılda aylık kazancının 5.000 TL’ den düşük olması,
 • Çocuklu olan annenin ikametgahının aynı olması.

Durumunda çalışan veya çalışmayan anneler her ay 686 TL devlet yardımı alabileceklerdir. Başvurularınızı e- Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileriniz doğrultusunda başvurunuz kabul edildiğinde yardımlarınızı Halk Bankasından alabilirsiniz.

İşkur Kreş Yardımı Başvurusu

Devlet, torba yasası kanunu ile çalışan annelere de müjdesini verdi! İşkur kaydı olarak ya da doğrudan herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışan anneye verilecek kreş desteği imkanlarından yararlanmak için yukarıda vermiş olduğumuz iş ve aile durumu bilgileriniz ile işkur kaydı oluşturarak başvuru yapabilirsiniz. Aile bakanlığı veya işkur üzerinden devletin verdiği bu desteğe hemen internet üzerinden başvuru yapabilir ve hem çocuğunuza iyi bir gelecek sunabilir hem de işinizi bırakmak zorunda kalmadan devlet desteği ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Yapmanız gereken belgelerinizi tamamlamak ve yukarıda verilen başvuru bilgilerine uyarak gerekli evrakları hazırlamak. İşte bu kadar!

Kreş Desteği İçin Gerekli Belgeler

Kreş desteği için aşağıda vermiş olduğumuz belgeleri hazırlayarak gerekli kurumlara başvurunuzu iletebilirsiniz.

 • Kreş parası için başvuru formu
 • Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
 • İş yeri tarafından onaylanmış maaş bordrosu
 • İkametgah adresi içeren belge
 • Nüfus kayıt örneği
 • Kirada oturan anneler için kira belgesi ve kontratı

Bu belgeler ile başvuru yapabilirsiniz.

Kreş Desteği İçin Gerekli Belgeler

Çalışan Annelere Destek!

Çalışan Annelere Kreş Yardımları e- Devlet

Bakanlık kararınca verilen bu yardımlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından gerekli belgeler ile başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden e- Devlet sistemi ile kimlik bilgilerinizle giriş yaparak, karşınıza çıkan adımları doğru bir şekilde doldurarak bu yardıma başvuru yapabilir ve başvuru sonucunuzu takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.