Biçerciler Sitesi ve İletişim Telefon Numaraları

Biçerciler Sitesi ve İletişim Telefon Numaraları

Biçerçiler kimlerdir, Amedli biçerciler nasıl bulabilirim, ne iş yaparlar, biçercilik nasıl yapılır, biçerdöverciler derneği gibi tarımsal konulardan bir tanesine daha sizler için araştırdık. Ülkemiz genelinde biçerciler ile nasıl irtibata geçeriz, biçercilerin dernekleri var mı?  Yazımız devamında bulabileceksiniz. 

BİÇERDÖVER NEDİR?

Biçerdöver, ekili tarım arazilerinde tahıl hasadında kullanılan , daha önceleri elle yapılan hasat ve harman işlerini aynı anda yapan tarım makinasıdır. Bazı illerimizde döverbiçer adıyla da adlandırılır. Biçerciler çiftçilerimizi ektiği tarım arazilerinde yetişen ürünlerin hasat zamanı geldiğinde, daha önceleri elle yapılan hasat ve harman işlemlerini modern makinelerle yaparlar.

BİÇERCİLER KİMLERDİR?

İnsan yaşamı için gereken en önemli ihtiyaçlarından gıda üretimi zincirinin başı olan, ekili tarım arazilerinde biçerdöver makinesi ile aynı anda hasat ve harman işlemini yapan operatörlerdir. Biçme işlemi şoför ve operatör tarafından gerçekleştirilmektedir.

BİÇERCİLİK NASIL YAPILIR?

Ülkemiz genelinde hasat ve nakliye kayıpları toplam üretimimizin neredeyse %5-%6 oranındadır. Bu kayıpların ekonomik değerleri biçerdöver makinaları ile hasat yapılan yaklaşık 120 milyon dekarlık arazinin 7 milyon dekarlık alanda yetişen tarım ürünlerinin, bir başka deyişle biçerdöver ile biçilen 45 milyon ton ürünün neredeyse 2.700.000 ton ürünün zaiyat olmasını önlemek için, mesleki kursları başarı ile bitiren operatörlerin hasat makinasını bilinçli bir şekilde kullanarak, arazi ve ürünlerin kontrollerini sağlayıp, makine ve tarım arazilerine zarar vermeden hasat ve harman işlemini belirli dönemlerde yaparlar.

Biçerciler, zahmetli iş olan hasat işlerini genellikle evlerinden uzakta, günün yarısını arazide geçirerek yaparlar. Hasat harici biçerdöver makinalarının bakım ve arızaları da arazide yapılır.

Yemek, bulaşık, çamaşır, yatma ve diğer kişisel ihtiyaçlarını, zamanın büyük bölümünü geçirdikleri biçerdöver römorklarında yaparlar.

Unutmayalım! Belgesi olmayan biçerdöver sürücülerinin hasat yapması 01.04.1992 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile yasaklanmıştır.

BİÇERCİLERİ NASIL BULABİLİRİM?

Biçerdöverciler hasat zamanı gelen yerlerde, Ziraat Odaları ve  Tarım İlçe veya İl Müdürlüklerine başvurularak Bakanlığın İnternet Sitesinden  gerekli bilgiler edinilebilir. Ayrıca, Biçerdöverciler dernekleri vasıtası ile ve günümüzde sosyal medya kullanımın artması  nedeniyle daha kolay iletişim kurulabilecek olan örneğin: https://www.facebook.com/bicerciler,BİÇER DÖVER OPERATÖRLERİ OFİCAL  gibi topluluklar aracılığı ile iletişim kurularak biçercileri bulabilirsiniz.

biçerci arıyorum

Biçerci numaraları ve iletişim bilgileri

BİÇERDÖVERCİLER DERNEKLERİ 

Tarımda en önemli işleri yapan biçercileri (samancıları,balyacıları) bir çatı altında toplamak, biçerdöver, operatör sorunları ve en önemlisi hasat zayiatlarını en aza indirmek hedefi olan dernekler illerde kurulmaya başlamıştır.

Derneklerin kurulma amaçlarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Ülkemizdeki genel durum tespiti yaparak işlerin nasıl yapıldığını, sorunlar neler olduğu, neler yapılabileciğinin araştırıp sorunların çözümlenmesi.
 • Biçerdöver işletmecilerinin, operatörlerin, makinaların, hasat zamanı oluşan verim miktar,hasat edilen ürünün kalitesi, nem oranı, ile birlikte meydana gelen dane ve üretim kayıplarının tespiti ve toplanan verilerinin kayıt altına alınması.
 • Biçercilerin Biçerdöver edinme konuları, bakım-onarım ve hasat hazırlık esnasında meydana gelen ve olası ihtimal sorunlar konusunda desteklemek, Biçerdöver satınalmada yaşanan zorlukları devlet desteği de sağlayıp, firmalar ile görüşüp işlemlerin kolaylaştırılmasını sağlamak.
 •  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nında desteklediği ve hayata geçirilmesini istediği “sözleşmeli hasat sistemi”ne katkıda bulunmak.
 • Hasat işlemlerinin kontrol altına alınıp takibini yapmak.
 • Hasat fiyatları ve hasat şartlarını kontrol ve takibini yapmak.
 • Hasat zamanı ve sonrası nakliye kayıplarını tespit etmek ve önlemler konusunda gerekli çalışmaları yapmak.
 • Biçerdöver operatörlerinin, operatörlük kursu ve hizmet içi teknik ve pratik uygulamalı eğitimlerinin yapmak ve yapılmasını sağlamak.
 •  Ekonomik yönden güçlenmeyi, taraflara zarara uğratmadan sağlamak.
 • Biçerdöverciliğin meslek olarak kabul edilmesi konusunda çalışmalar yapmak.
 • Tarımsal hasat konusundaki politika ve yöntemler konusunda , devlet, çiftçi ve biçerciler olarak gerekli kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışmaya öncülük etmek.
 •  Ülkemizde bulunan biçerdöverlerin tespitlerinin yaparak kayıt altına alınmasını sağlamak.
 • Biçerciliğin bir meslek olarak kabul edilmesini sağlamak.
 • Yapılacak yetkilendirme ile Türkiye genelinde operatör eğitimlerinin olması gerektiği kalite ve özelliklerde yapmak. Ölü sezonlarda belirli merkezlerde, çalışma zamanlarında sahada hizmet içi eğitimlerle operatörlerin bilinç düzeylerini arttırarak hasat kalitesini geliştirip ürün ve ek ürün zaiyatlarını önlemek.
 • Biçercilerin soysal güvence konularındaki belirsizlikleri ortadan kalırıp,yapısal bir çözüme kavuşmasını sağlamak.
 • Ek ürün (saman vb.) ve dane kayıplarının azaltılması amacıyla  hayata geçirilmesi istenen sözleşmeli hasat işlerinin hayata geçirilmesine öncülük etmek.

Biçercilik Mesleği ile alakalı makine techizat fiyatlarınıda sizin için araştırdık, yazımızda detayları görebileceksiniz.

BİÇERDÖVER FİYATLARI NE KADAR?

Satılık patozlu biçerdöver  fiyatları, mini biçerdöver, sıfır biçerdöver fiyatları ve kullanılmış ikinci el biçerdöver fiyatları farkılıklar göstermekte olup, günün koşullarına göre sahibinden.com  arabam.com  benzeri taşıtlar ile ilgili satış yapan internet sitelerinden fiyatlara bakabilir. Newholland  ve John Deere  üreticileri ile irtibata geçip fiyat ve finansal konularda bilgi sahibi olunabilinir.

En çok Tercih edilen bazı modeller için 2.el fiyatlarını sizler için araştırdığımızda;

 • New Holland TC56 Biçerdöver fiyatı – 200 bin lira ila 400 bin lira arasında
 • New Holland CX8070 Biçerdöver fiyatı – 100 bin Euro – 130 bin Euro arasında
 • New Holland  TC5.80 Biçerdöver fiyatları – 25 bin Euro – 60 bin Euro arasında
 • John Deere  955 Biçerdöver fiyatı – 40 bin lira ile  90 bin lira arasında
 • John Deere W540 Biçerdöver fiyatları – 500 bin lira – 650 bin lira arasındadır.

Bilginiz olsun! Dünyaca ünlü biçerdöver markaları 

John Deere CASE Mengele Kemper
New Holland Kubota New Idea MacDon
Case IH Sampo NH Geringhoff
Claas Clayson Oliver International
Massey Ferguson Fortschritt Perard Krone
Fendt Bourgoin Ponsse Versatile
Deutz-Fahr Iseki Ropa AVR
Sampo-Rosenlew Caterpillar Unia Biso
Laverda Challenger Volvo Bison
Gleaner Deutz YANMAR BM
Dronningborg Fahr Ziegler Fimaks
Rostselmash Grimme Zürn Kuhn
Lely

Biçerci telefon numaraları ve iletişim

Genel itibariyle ülkemizde her yıl il il gezen biçerciler daha önce çalıştıkları çifçilere telefon numaralarını bırakırlar. Hasat dönemi yaklaşmadan önce çiftçi ve biçerci arasında irtibat kurulur ve hasat tarihinde biçim işlemi gerçekleştirilir. Örneğin Adana ile Bursa ilimizin arpa ve buğday biçim tarihleri aynı olmaz. Henüz Bursa’da arpalar olmamış iken Adana ilimizde biçim tamamlanmış olur. Bu kapsamda kişilerin güvenliği açısından telefon numaralarını burada paylaşmıyoruz. Ancak siz biçer döver hizmeti sağlıyor iseniz veya biçere ihtiyacınız varsa, YORUMLAR bölümüne iletişim bilgilerinizi ve cep telefonunuzu yazarak iletişim sağlayabilirsiniz.

Amedli biçerciler kimler?

Diyarbakır ilimizin ve çevre illerinde harman dönemlerinde biçim hizmeti veren firma veya kişilerdir. Sosyal medyadan Amedli biçerciler ismiyle ulaşmanız mümkündür.

YORUMLAR

 1. MEHMET ARİF ÇİÇEK dedi ki:

  En uygun olanı nekadar hangi model ve marka

 2. MEHMET ARİF ÇİÇEK dedi ki:

  Biçerdöver almak istiyorum
  Hangisini tavsiye edersiniz