Belediye Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediyelerin vatandaşlarına sağladığı yardımlar son günlerde korona virüs salgını için verilen mücadele kapsamında daha fazla artış göstermektedir. Salgın nedeniyle neredeyse her alanda destekler ve yardımlar faaliyete geçirildi. Belediyelerde yardım kampanyalarıyla ihtiyaç sahibi ailelerin korona virüs sürecinde daha fazla etkilenmemesi ve talep doğrultusunda her vatandaşına ulaştırmayı hedeflemişlerdir. Büyükşehir Belediyeleri korona virüs salgını gerekçesiyle durumu olmayan kişilere ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yardımlarını art arda açıklamışlardır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz haftalarda korona virüs nedeniyle maddi durumu yetersiz olan kişilere temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde destek ve yardımları açıklamıştı. Bireylerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için barınma, gıda ve erzak gibi yardım kampanyalarını halkına duyurmuştur. Açıklama üzerine vatandaşlar yardımların nasıl alınabileceğinin araştırmasını yapmaya başlamışlardır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardım devlethaber.com kolilerine önceki yıllarda da olduğu gibi devam ederken kart sistemi uygulamasıyla da yardımlarını vatandaşlara ulaştırmaya devam etmektedir. Sosyal yardım kart sistemi belirli şartları taşıyan kişilere verilmekte ve aktif kullanan kişilerin kartları belirli aralıklarla denetimi gerçekleştirilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kart başvurusu nasıl yapılır? Sosyal yardım kartı almak için gerekli şartlar nerelerdir? büyük ilgiyle takip edilen İBB kart hakkında tüm bilgiler haberimizde..

İBB Sosyal Yardım Kartı

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda İstanbul Büyükşehir Belediyesi durumu olmayan ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli yardımları bulunmaktadır. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü beraberliğinde geçimini sağlayamadan kişilere sosyal yardımlar 2021 yılında İBB’de devam etmektedir. Sosyal İşler ve Yardım Esasları yönetmeliğine göre barınma, gıda ve giyim ihtiyaçları karşılanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı vermektedir. Belediyenin var olan imkanları ile birlikte maddi yardım hizmetlerinin sürekliliği için başlatılmış olan sosyal yardım kart hizmetidir. İBB sosyal yardım kartından temel ihtiyaçlarını karşılayacak kişiler başvuru yapmaları ardından Belediyede görevli kişiler tarafından incelemeye alınırlar. İnceleme ve değerlendirmelerden sonra sosyal yardım kartını almaya şartlar uyduğunda kişiler devlethaber.com Belediyenin sağlamış olduğu kart yardımından yararlanmaktadırlar. 2006 yılından günümüze kadar sosyal yardımlar başarılı bir şekilde koli yardımları olarak yapılıyordu. 2014 yılı itibariyle kart sistemine geçildi. Durumu olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara bugüne kadar toplam 6 yıldır sosyal yardım kartı ile sosyal hizmet verilmektedir. Sosyal yardım başvuru ve şartları hakkında İBB’nin sağlamış olduğu sosyal yardım kart hizmeti hakkında diğer tüm bilgileri içeriğimizin devamında öğrenebilirsiniz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Sosyal Yardım Kart Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin günümüzde halen daha ihtiyaç sahibi ailelere destek olduğu İBB sosyal yardım kartı başvuruları 2 şekilde gerçekleşmektedir. Birincisi fiziki müracaat ile bireysel başvuru, ikincisi ise telefon aracılığıyla başvurudur. İki başvuru şeklini incelemek gerekirse;

Bireysel Başvuru: Fiziki müracaat gerektiren başvuru şekli bireysel başvuru, muhtarlıklar, sivil toplum kuruluşları (STK) ile kadın ve aile hizmetleri müdürlüğünün kadın koordinasyon merkezlerinden gerçekleştirilmektedir.

Telefon ile Başvuru: Fiziki müracaatın sağlanamadığı koşullarda gerçekleştirilen telefon ile başvuruda ise ALO 153 çağrı merkezinden beyaz masaya ulaşım sağlanabildiği gibi 0212 444 00 93 numaralı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından da sağlanabilmektedir.

 • Korona virüs gerekçesiyle telefon ile İBB sosyal yardım kart başvuru yapılması kurum çalışanları ve başvuran kişi tarafından daha sağlıklı bir karar olacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kart Şartları

Sosyal yardım kartından yararlanabilmek için başvurunun nereye yapılacağı kadar şartlarının ne olduğu da oldukça önemlidir. Başvurusu için belirli şartların kişide olması gerekir. Başvuru işlemleri gerçekleştirilen kişi Belediye tarafından yetkili kişilerce değerlendirmeye alınır. Değerlendirmenin olumlu ya da olumsuz sonucu kişiye bildirilir. Olumsuz bir durumla karşı karşıya kalınmadığı takdirde İBB sosyal yardım kartı, ihtiyaç sahibi başvuran kişiye iletilir. Sosyal yardım kartını alabilmenin şartları ve kartın kimlere verileceği aşağıda sıralanmıştır.

 1. Eşi vefat etmiş olanlara,
 2. Herhangi bir geliri olmayanlara,
 3. Sağlık sorunları nedeniyle muhtaç olanlara,
 4. Aile nüfusun sayısının kalabalık olmasından geçimi sağlayamayan ailelere,
 5. Üzerine kayıtlı mal varlığı olmayan ihtiyaç sahibi kişilere verilmektedir.

Yukarıda sıralanmış şartların tam tersine sahip olan kişilere İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kart hizmeti sağlanmamaktadır. Başvurular bu şartlara göre ve ilgili birimlere yapılmasının ardından Belediye Başkanlığına gönderilir. İncelemeye alınan başvurular detaylı incelemeye girer, olumsuz sonuçların fazla olması nedeniyle başvuru değerlendirme süreci uzun sürebilmektedir. Sosyal yardım kart hizmetinin devlethaber.com suistimal edilmesi başvuru sonuçlarının açıklanma süresini etkilemektedir. Ortalama 6 – 7 ay süren değerlendirme olumlu sonuçlandığında ihtiyaç sahibi kişilere gönderilir. Bu nedenle yalan ve yanlış bilgilerle başvuru yapılmaması önerilir. İBB sosyal yardım kartından yararlanmak isteyen kişiler İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirler.

İBB Sosyal Yardım Kart Teslimi: İki türlü başvurusu gerçekleştirilebilen İBB sosyal yardım kartı tüm değerlendirmelerden sonra başvuruda bulunan durumu olmayan kişilerin gerçek kişi olduğunu kanaat getirildiğinde adrese teslim edilmek üzere kart sahibine gönderilir. Vatandaşın kartın eline ulaşma süresi üç iş gün olmaktadır. Başvuran kişi adına posta ile gelen sosyal yardım kartı, kişinin evde olmadığı durumlarda bir yakını tarafından teslim alınabilmektedir.

İBB Kart Kullanım Yerleri

İBB sosyal yardım kartlarının aktif bir şekilde çalışıp kullanılabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşması olan mağazalarda alışveriş yapılması gereklidir. Toplam 9 mağazadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı anlaşmalıdır. Mağazalarda yardım kartını okuyan pos cihazları bulunması da önemli bir detaylıdır. Aksi halde alışveriş gerçekleştirilememektedir. İBB sosyal yardım kartının aktif kullanım yerleri;

 1. Carrefour market
 2. Kim market
 3. Şok market
 4. Migros Market
 5. Onu market
 6. Happy center
 7. Rammer Market
 8. UCZ market
 9. Çağrı Market

Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Yükleniyor? 2021

İBB’den sosyal yardım kartı başvuran ihtiyaç sahibi kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise kartın ne zaman yüklendiğidir. Kart düzenlemeleri her yılın Aralık ayında gerçekleşmektedir. Sosyal yardım kartlarının düzenlenmesi ortalama iki üç ay olmaktadır. Düzenlenmesinin nedeni ise kişinin ihtiyaç sahibi olup olmadığıyla alakalıdır. bu süreçte İBB sosyal yardım kartları kapalı durumda olmaktadır. 2021 yılı geçerli bilgiye göre İBB sosyal yardım kartları 15 Mart ve 20 Mart tarihleri arasında kullanıma açılmış ve limitler kartların içerisine yüklenmiştir. Yüklemenin ardından sosyal yardım kartını kullanabilmek için toplam 24 saat geçmesi gerekmektedir.

2021 İBB Sosyal Yardım Kart Bakiyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sunmuş olduğu kart yardımı ihtiyaç sahibi kişiye göre bakiye farklılıkları göstermektedir. İBB sosyal yardım kartlarının bakiye limitleri 3 şekilde oluşmaktadır. Düşük, orta ve üst düzey limitler halinde olan sosyal yardım kart bakiyesi Belediye tarafından görevlendirilmiş yetkili kişiler tarafından belirlenir. Yetkili kişiler tarafından değerlendirme sonrası ihtiyaç derecesine göre 3 limitten herhangi biri kartın içine yüklenir. Bu limitlerde düşük olarak belirlenen 50 TL, orta limit 100 TL ve üst düzey limit ise 150 TL’dir. Bu limitlerden önce karta devlethaber.com ilk yüklemede 200 TL’lik para yatmaktadır. Daha sonrasında belirlenen 3 limit kişinin durumuna göre yatırılmaya devam etmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kart başvurularını düzenli olarak almaya devam etmektedir. Durumu olmayan, muhtaç ve ihtiyaç sahibi kişilere belirli şartlar sunularak düzenli bir şekilde 50 lira, 100 lira ve 150 lira gibi bakiyeler ile kartlar vatandaşlara gönderilir.

YORUMLAR

 1. Nuhi Elter dedi ki:

  alışveriş kartını biraz yükseltmeniz istiyorum durumum yok tek çalışanım 4 tane çocuğum var

 2. Naciye Aykut dedi ki:

  Sadece eşim çalışıyo evimiz kira 3 çocuğum var okuyolar giderimize yetmiyo

 3. Sevcan dedi ki:

  Iki cocum var eşim çalışmıyor elektirik faydalanma 6 milyar gelmiş neyapacagimi bilmiyorum lütfen yardımcı olun bana çok caresizim

 4. Zeynep dedi ki:

  Benimde 2 çocuğum var eşim çalışmıyor bel fıtığı var

 5. Elif dedi ki:

  Bende kart almak istiyom. Durumum yok