Bakan Müjdeledi! Bayram Öncesi Ödemeler Yapılıyor!

Bakan Müjdeledi! Bayram Öncesi Ödemeler Yapılıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sn.Zehra Zümrüt SELÇUK , Kurban Bayramı öncesi (SED) Sosyal Destek Kapsamında, çocuklarımızın bayram sevincini  aileleri ile birlikte yaşamaları ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti (SED) ödemelerinin öne çekildiğini, ülkemizde bulunan 131 bin çocuğa 138 Milyon TL. ödeme yapılacağını açıkladı.

Bakan Selçuk, Kurban Bayramının 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk gelmesi nedeniyle SED hizmeti kapsamında İl Müdürlüklerince 2020 yılı Ağustos ayında ödenecek 138 Milyonluk ödemelerin bugün yapılacağını söyledi.

138 MİLYON TL’LİK ÖDEME YAPACAĞIZ”Bakan Selçuk, “Bayram öncesi SED hizmetinden yararlanan 131 bin çocuğumuz için 138 milyon TL ödeme yapacağız. SED ile çocuklarımızı aile yanında destekleyerek aile bütünlüğünü koruyor ve çocuklarımızın üstün yararını gözetiyoruz” dedi.

Ödemelerin, tüm çocuklar ve aileleri için hayırlı olmasını dileyen Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın ve kıymetli ailelerinin Mübarek Kurban Bayramlarını tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK HİZMETİ NEDİR?

Yoksulluk içinde olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişi ve ailelere çocuklarını yanında bakımına imkan sağlanması amacıyla kaynakların yeterliliği ölçüsünde yapılan ekonomik destek hizmeti ile ailelere yapılacak psiko-sosyal destek hizmeti olan sosyal hizmet desteğini kapsamaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen yardımların en önemli fonksiyonu;  Kurum’un öncelikli hedef grubu olan korunmaya muhtaç çocuk ve gençlerin korunma altına alınmasına esas oluşturacak nedenin ekonomik yoksunluk olması halinde,  bu kişilere ve ailelerine kuruluş bakımı yerine, ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamalarıyla ailenin parçalanmadan bir arada yaşamasına fırsat sağlamaktır. Ayrıca kuruluş bakımından ayrılan ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyan gençlerin bir süre desteklenerek toplumda muhtaç duruma düşmeden hayatlarını sürdürmeleri amaçlanmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek hizmetlerinde esas ilke, kişilerin kendi kendilerine yeterli duruma getirilmesidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.