Banka Kredi Kartında İban Numarası Olur mu?

Banka Kredi Kartında İban Numarası Olur mu?

Hayatımızı kolaylaştıran icatlardan biri de kredi kartlarıdır. Özellikle de alışveriş yaparken işimizi gören bu kartları her an, her işlem için kullanıyoruz. Böylelikle nakit kullanma ihtiyacımız ortadan kalkıyor. Yinede kart kullanırken bilmemiz gereken bazı detaylar var. Bir örnek verecek olursak kullandığımız kart banka kartı mı yoksa kredi kartı mı? oldukça kafa karıştıran bir soru. Bu yazımızda da kredi kartı nedir, nasıl alınır, kredi kartı alma şartları, banka kartı ile kredi kartı arasındaki farklar, baka kredi kartında iban numarası olur mu, kredi kartından iban nasıl sorgulanır, Denizbank, Fibabank, Odeabank ve Anadolubank kredi kartlarından iban nasıl öğrenilir? sorularının cevaplayacağız.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, kredi sistemi kullanılarak çalışan bir karttır. Yani kartınızda para olmasa bile bankanın size vereceği borç ile harcama yapabileceğiniz bir anlaşma kartıdır. Bankanın verdiği borç para, kredi kartının limitini oluşturur. Bu limiti kartınızdan kullanarak ya da nakit avans olarak çekebilirsiniz. Kredi kartı anlaşması imzalarken ne kadar limit ile çekeceğinizi, ne kadar faizle ödeyeceğinizi belirlemiş olursunuz. Ayrıca kartınızla taksit seçeneklerinden ve bankanıza özel olarak hazırlanan puan ve kampanyalardan da yararlanabilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı için başvuru yapmak çok kolay! Şubeye giderek ya da bankaların resmi sayfalarında kriterlerinize uygun kredi kartını seçip, gerekli formları doldurmanız yeterli olacaktır.

Kredi Kartı Alma Şartları 2021

 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Gelir durumunuzu belgelemiş olmak.
 • Borç ve limit durumu.
 • Kredi notunun yeterli olması.

Bankalardan kredi kartı almak için genellikle bu şartlar aranıyor. 18 yaşını doldurmadıysanız, bankanın ek kartlarından yaralanabilirsiniz. Gelir durumunu belgelemiş olmanız gerekir. Çoğu banka gelir belgesi olmadan kart vermeye pek yanaşmaz. Ayrıca gelir belgelemek kredi kartının limitlerini de belirlemeye yardımcı olur. Kredi notunun yeterli olması, kart almanızda önemli bir etkendir. Kredi notunuzun iyi olması bankanın size onay vermesini ve alım işlemlerini hızlandıran bir etkendir. Ayrıca bu şartlar bankadan bankaya farklılık gösterebilir. En net bilgi için bankanızdan bilgi almayı unutmayınız.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Risk Durumu
1700-1900 Çok İyi
1500-1699 İyi
1100-1499 Az Riskli
700-1099 Orta Riskli
1-699 Çok Riskli
0 Riskli
Kredi Notu Tablosu

Yukarıdaki tabloda kredi notu ve risk durumları verilmiştir. Oluşturduğumuz tablodan kredi notu ve risk durumlarını inceleyebilirsiniz.

Banka Kartı İle Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kartlar hayatımızı kolaylaştırıyor demiştik ve bu kartların çeşitleri olduğu da unutulmamalıdır. Banka kartı ile kredi kartı aynı işi görüyor diye düşünebilirsiniz. Fakat aralarında bazı farklar bulunuyor. O zaman bu konuya da bir açıklık getirelim.

Banka Kartı:

 • Limiti yoktur. Limit, içine yüklediğiniz miktar kadardır.
 • Kart ücreti yoktur.
 • Harcamaları kontrol etmek sizin elinizde! Banka kartı, direkt hesabınızı bağlı olduğu için hesapta bulunan para kadar harcama yapabilirsiniz.
 • Hesap kesim ücreti bulunmaz.
 • Borç durumu olmaz.
 • Kolayca nakit çekebilirsiniz. Banka kartı hesaba bağlı olduğu için sonrasında herhangi bir ödeme yapma durumunda kalmazsınız. İstediğiniz her an nakit çekebilirsiniz.

Kredi Kartı:

 • Puan ve kampanyalar. Bankanızın anlaşmalı olduğu yerlerde ve bankaya özel kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Bir çok kampanyadan yararlanabilir, puan topladıkça yapacağınız harcamalarda bu puanları kullanabilirsiniz.
 • Kredi puanınızı yükseltmeye yardımcı olur. Kredi kartları kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olur. Fakat bu sadece kart kullanmak olarak algılanmamalıdır. Kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve düzenli şekilde yapmanız kredi notunuzun yükselmesinde araç rolü görür ve ileri bir zamanda tekrar alacağınız bir kredi kartı için referans olur. Ancak; ödemeler zamanında yapılmazsa bu da kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu yüzden zamanında ve düzenli ödenmesi gerekmektedir.
 • Nakit avans çekebilirsiniz. Banka kartında olduğu gibi kredi kartından da nakit çekebilirsiniz. Fakat kredi kartından çektiğiniz nakit avansın geri ödemesi ve faizi olduğunu bilmeniz gerekir.
 • Taksit imkanı. Yapacağınız alışverişlerde peşin ödeme yerine bankanın size vereceği taksit imkanlarından yararlanabilirsiniz. Özellikle de yüklü alışveriş yapıyorsanız taksitlendirme seçeneği oldukça mantıklıdır ve büyük ödeme kolaylığı sağlar.
 • Kredi kartlarında yıllık ödeme ücreti bulunmaktadır.
 • Kartınızın limitini siz belirlersiniz. Bu durumda da ihtiyacınız olduğu anda kredi kartı yardımcı olmaktadır.

Borcumu kredi kartıyla ödeyebilir miyim? diye soruyorsanız, Kredi borcu kredi kartıyla ödenir mi? makalemizi okuyarak cevaplandırabilirsiniz.

Banka ve kredi kartları arasındaki farkları kısaca bu şekilde anlatabiliriz. Kredi kartı almayı düşünüyorsunuz, ama hangisini alacağınızı bilmiyorsanız, yukarıda belirttiğimiz maddeleri inceleyerek sizin için uygun olan kartı seçebilir, daha sonrasında bankaların şubelerini ziyaret ederek size uygun olan kredi kartını seçebilirsiniz.

Banka Kredi Kartında İban Numarası Olur Mu?

İban numarası genellikle para transferi gibi işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde yapmamıza olanak sağlar. Buna örnek verecek olursak; Garanti BBVA kredi kartından Ziraat Bankası banka kartına EFT veya havale işlemi kullanarak para transferi yapabilirsiniz. Ancak, kredi kartından banka kartına para yolladığınızda 24 saat veya 3 gün içerisinde gönderdiğiniz miktar hesabınıza yatmış olacaktır. Bir de kredi kartınızda limit kullanımı var gözüküp, para gönderim işlemi yaptığınızda limit yetersiz uyarısını görebilirsiniz. Bu sonuçla karşılaştığınızda panik yapmayın. Ödemelerinizi düzenli yapmamış olabilir veya kredi kartınıza işlem kısıtı koydurmuş olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken kredi kartı ödemelerinizi kontrol ederek neden yetersiz olduğunu inceleyebilirsiniz veya bankanıza ait olan müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Banka kredi kartında iban numarası olur mu? sorusuna gelecek olursak, kartlarda iban yazmıyor diye bir genelleme yapmak pekte mümkün değil. Bazı kartların sol alt köşesinde bazı kartların sağ alt köşesinde veya arkasında yazarken bazısında ise yazmamaktadır. İban numarası kart üzerinde yazmıyorsa banka şubesinden, web sitelerinden veya mobil bankacılık üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Iban Nasıl Sorgulanır?

Kartınızı almış olduğu bankanın şubesine giderek veya resmi web sitesinden iban numarasını kolayca öğrenebilirsiniz. Çoğu banka hesap numarası isterken bazısı hem hesap numarası hem de şube kodunu istemektedir. Bazı bankalar ise şube ve şube kodunu istemekte. Gerekli bilgileri verdikten sonra iban numarası pratik ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bir kaç bankadan örnek vererek kredi kartı iban numarasını nasıl öğrenebileceğiniz de yazımızın devamında yer alıyor. Okumaya devam edin.

DenizBank Kredi Kartı İban Numarası Öğrenme

Denizbank şubelerinden, resmi internet sitesinden veya mobil uygulamasından kolayca iban numaranızı öğrenebilirsiniz. internet sitesinden öğrenmek için; Şubenizin bağlı olduğu ili, hesabınızın bağlı olduğu şubeyi, hesap numarası ve ek numaranızı girerek iban sorgulayabilirsiniz. MobilDeniz uygulamasını ANDROID veya IOS işlemcili telefonunuza indirip giriş yaptıktan sonra hesaplarım kısmından kredi kartı iban numarasına ve diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Denizbank Kredi Kartı İban Numarası Hesaplama Aracı
Denizbank İban Numarası Sorgulama Aracı

Fibabanka Kredi Kartı İban Numarası Sorgulama

Fibabanka şubelerine gitmeye gerek kalmadan web sitesinden ve Fibabanka mobil uygulamasından kolayca öğrenebilirsiniz. Web sitesinden iban numaranızı öğrenmek için yapmanız gereken sadece hesap numaranızı yazmak. Hesap numaranızı girdikten sonra iban numaranızı öğrenebilirsiniz.

Odeabank Kredi Kartı İban Numrası Nasıl Öğrenilir?

Odeobank için de şubelere gitmenize gerek yok. Resmi internet sitesinden hesaplama araçları bölümünden “Iban Sorgulama” butonunu seçerek; il, şube, müşteri ve hesap numaranızı girerek kart iban numaranızı öğrenebilirsiniz.

Anadolubank Kredi Kartı İban No Sorgulama Nasıl Yapılır?

Anadolubank iban numarası sorgulamak da çok basit. Yine Anadolubank resmi sitesini ziyaret ederek, hesap numarasını, ek numarasını ve sitede yer alan güvenlik kodu bölümlerini eksiksiz girerek iban numarasını kolayca öğrene bilirsiniz. Ayrıca Anadolubank mobil uygulamasından giriş yaparak hızlı bir şekilde kredi kartı iban numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Kredi Kartı İban Numarası

Ziraat bankası şubelerinden, internet sitesinden veya mobil bankacılık uygulamasından kolaylıkla iban numaranızı öğrenebilirsiniz. internet sitesinden öğrenmek için şube kodlarına veya şube isimleri seçeneklerden bir tanesini seçip müşteri numarası ve ek no girerek iban numarasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca günün her saati “IBANBILGI” yazıp kartınızın son 6 hanesini yazarak 4747‘ ye Sms göndererek kredi kartınıza tanımlanmış iban numaranızı öğrenebilirsiniz.

İban Numarası Sorgulama İş Bankası Kredi Kartı

İş bankası web sitesi üzerinden kredi kartı iban numarasını öğrenmek için; hesap tipi, şube kodu ve hesap numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Mobil uygulamadan ise hesaplarım bölümünden iban ve diğer bilgileri kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Halkbank Kredi Kartı İban Numarası Nereden Sorgulanır?

Halkbank resmi internet sitesi iban hesaplayıcı sayfasından bir çok işlem yapabilirsiniz. Örneğin; İban numaranızı kontrol edebilirsiniz. Şube kodu ve hesap numarasını girerek iban numaranızı hesaplayabilir ve iban numaranızdan şube ve hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı İban Numarası

Akbank mobil ve inernet sitesinden iban numaranıza ait bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. İban numaranızı öğrenmek için hesap türü, şube kodu ve hesap numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda iban doğrulamanızı da kolayca yapabilirsiniz.

Kredi Kartında İban Yazar mı?

Garanti Bankası Kredi Kartı İban Sorgulama

Garanti BBVA uygulamasından veya internet sitesinden şube kodu ve hesap numaranızı girerek iban bilgilerini öğrenebilirsiniz. Fakat burada hesap numaranızı iyi bilmeniz ve eksiksiz girmeniz gerekmektedir çünkü sayılar kontrol edilmemektedir. Rastgele bir sayı girdiğinizde de banka bu sayıları da hesap numarası olarak algılamakta ve iban numarası vermektedir.

QNB Finansbank İban Sorgulama

Finansbank internet sitesi ve mobil bankacılık uygulamasından da iban ve hesap bilgilerinizi görebilirsiniz. İnternet sitesinden öğrenmek için hesap numaranızı doğru ve eksiksiz girmeniz gerekmektedir. Ayrıca 0 850 222 0 900 numarasını tuşlayarak çağrı merkezinden de kredi kartınızın iban bilgilerini ve hesabınıza dair diğer merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

TEB Bankası Kredi Kartı İban Numarası Sorgulama (CEPTETEB)

Türkiye Ekonomi Bankası kredi kartınıza tanımlanmış iban numarasını hem internet sitesinden hem de CEPTETEB mobil uygulamasından kolayca öğrenebilirsiniz. Şehir, şube ve hesap numarası bölümlerini doldurarak iban numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Kartı İban Numarası Vakıfbank

Vakıfbankası mobil uygulamasından ve internet sitelerinden iban numaranızı kolayca görüntüleyebilirsiniz. Mobil uygulamasından giriş yaptıktan sonra ana ekranda görüntülenen hesaplarım bölümünde yer alan bilgilerinize tıklayarak iban bilgilerinizi görüntüleyebilir, paylaşma aracına tıklayarak kopyalabilirsiniz.

Yapı Ve Kredi Bankası İban Numarası Nasıl Görüntülenir?

Yapı ve kredi bankası internet sitesinden iban numaranızı görüntülemek için hesap numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Mobil uygulamadan ise hesaplarım sayfasında yer alan “Iban Bilgileri” bölümünden ya da 444 0 444 numaralı iletişim merkezinden kredi kartınıza ait iban numaranızı öğrenebilir ayrıca kartınızla ilgili diğer bilgileri de öğrenebilirsiniz.

Güvenli bir şekilde harcama yapmayı sağlayan kredi kartları, müşterilere oldukça kolaylık sağlamakta. Kart kullanmak nakit taşımayı da gerektirmiyor. Kredi kartı kullanmak yaptığınız alışverişlerde taksitlendirme imkanıyla rahatça ödeme yapmanıza yardımcı olurken aynı zamanda puan toplamak ve bankanıza özel kampanyalardan yararlanarak da alışverişi ucuza ve kolaya getirmekte. Sizler için ele aldığımız banka kredi kartından iban olur mu, iban no öğrenme konusu hakkında yazdıklarımızdan yola çıkarak siz de kolayca sorgulama yapabilirsiniz. İban numarasına dair aklınızda soru işareti varsa İban Numarası Nasıl Öğrenilir? başlıklı içeriğimizi inceleyebilir, aklınızdaki soru işaretlerini cevaplandırabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.