Arsa Yatırımı İçin En Uygun Yerler 2022 (İskan Verilecek)

02.02.2022
Arsa Yatırımı İçin En Uygun Yerler 2022 (İskan Verilecek)

Arsa Yatırımı için en uygun yerler, Arsa yatırımı yapılacak bölgeler 2022, değerlenecek arsalar, yatırımlık arsaların nereden alınacağı, arsa alımında dikkat edilmesi gerekenler, arsa almak iyi bir yatırım mı? Gibi tüm araştırmalarınız için size bilgi verdik. Tüm arsa yatırımı için merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz ilk olarak Arsa yatırımı nerelere yapılmalı? sorunuzun cevabı ile başlayalım!

Arsa Çeşitleri Nelerdir?

2 adet arsa çeşidi vardır. Bunlar imarlı arsa ve imarsız arsa olarak ayrılmaktadır. Arsa üretimi ve yatırımları için mevzuatı inceleyebilirsiniz.

İmarlı Arsa

İmarlı arsa, üzerine yapılar inşa edebileceğiz arsa tipidir. Gerek şahsi gerekse kamusal olarak yapılabilir. (Okul, hastane vs.) olarak ayrılır. Ticari arsalar ise alışveriş merkezleri, mağazalar ve yemek zincirleri gibi iktisadi bir amaca hizmet veren yapıların inşa edildiği arsalara imarlı arsalar denmektedir.

İmarsız Arsa

Üzerinde yapı inşaat etmeniz mümkün olmayan toprak parçasıdır. Arazi veya tarla olarak adlandırılır. ancak İmar Müdürlüğü tarafından imar uygulamasına dahil edilir ise arsa olarak kullanılır. arsanızı imara açabilirsiniz.

Arsa Yatırımı Nerelere Yapılmalı?

Arazi alırken veya yatırımınızı arazi alanlarına yaparken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunları sizler için aşağıda madde halinde belirttik. Dilerseniz başlayalım.

 • Almak istediğiniz arazinin arsa mı, bahçe mi, bağ mı gibi sorgusunun mutlaka yapılması gerekir. Çünkü hepsi birbirinden farklıdır.
 • Arsanın üzerine konut yapılabilir ancak, tarla üzerine sadece tarım için bir proje yapılmasına izin verilir.
 • Bahçe alanlarında sadece meyve ve bitki yetiştirilmesine izin verilir.
 • İmar sınırları ise alınacak arazinin değerini belirler. Köy ve şehir imar sınırları içerisinde yer alan bahçe, bağ ve tarlaya ev yapılabilir.
 • Satın alacağınız taşınmazın mutlaka resmi kadastro yolu olup olmadığını araştırmalısınız.
 • Dere boşluğu, yol kenarı, çıkmaz sokaklar tapu ve kadastro da yol olarak geçer bunlar araştırılmalıdır.
 • Yaşadığınız yerde veya başka bir şehirde en uygun arsa yatırımı olacak projeleri araştırın.
 • Verimli bir alanda yatırım yapmayı unutmayın.
 • Tapu da, ipotek var mı, haciz var mı, müşterek mi değil mi, hisseli tapu mu gibi bir çok soruyu sormayı unutmayın. Yaşanabilecek tüm olumsuz şeyleri araştırarak temkinli bir şekilde arsa yatırımı yapmanız gerekir. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz bu maddelere dikkat etmenizde fayda var.

Yaşadığınız yer de veya başka bir şehirde en uygun yatırımı yapacak projeleri takip etmeniz gerekir. Örnek verecek olursak, İstanbul’da Marmaray projesi. Bu proje Avrupa Yakası ve Anadolu Yakasını birbirine bağlayan en kısa süreye sahip bir yatırım. Bu çevredeki projeleri göz önünde bulundurun. Ayrıca gelişmekte olan şehirleri araştırın. Büyüyen bir şehir de şehrin gelişmekte olan bölgelerini araştırın ve takip edin. Yatırımlarınızı bu şehirlere ve bölgelere göre şekillendirin.

Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 2022

Gayrimenkul yatırımı konuttan ibaret değildir. Peki arsa alırken nelere dikkat etmek gerekir? Adımları takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Yapı Şartları Nelerdir?
  Arsa alırken öncelikle plan kontrol edilmelidir. Alınacak olan arsanın 1/1000 Ölçekli uygulama imar planına göre yapılma hakkının ne olduğunu araştırmalısınız. Kullanım fonksiyonları, inşaat alanı ve en fazla inşa edilecek yapı yüksekliği gibi şartları belirleyen unsurlar en önemli maddelerdendir.
 • Terk Yapılır mı?
  Alınacak arsanın tapuda yazan alanın net alan olup olmadığını ve daha önce başka bir şekilde yapı yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca terkleri yapılmış ise yüzde kaç oranında bir kesinti yapıldığını araştırmalısınız.
 • Gelişim Potansiyeli
  Alınacak kolan arsanın konumu ve çevresi, gelişim potansiyeli de oldukça önemlidir. Gelişim potansiyeli değer artışının kısa sürede artmasını sağlar. Arsanın yakın çevresine yapılan, yapılması planlanan projeler araştırılmalı ve gelişimi değerlendirilmelidir.
 • Komşu Alanı ve Hakları
  Arsanın yer aldığı bölgede komşu parselleri ya da yakın çevresindeki parsellerin yapılaşmasından dolayı zaman içerisinde kaybedebileceği haklar araştırılmalıdır. Örneğin; satın alınacak yapının, komşu parseli boş iken, söz konusu manzara avantajı varsa herhangi bir yapıda bu avantaj kaybolabilir, bu durumda anlaşma yapılabilir diyebiliriz.

Hisse Veya Ayırma Var mı?

Alınacak arsanın yola cepheli olma durumu, cephe genişliği değeri oldukça önemlidir. Arsa üzerinde yapılaşma söz konusu olan yola cepheli olma durumu ve genişliği hem tercih sebebi olacak hem de arsa değerini olumlu yönde etkileyecektir. Tapu üzerinde satın alınacak olan herhangi bir haciz ve benzeri durumlar olup olmadığı kontrol edilmelidir. Arsanın hisseli olup olmadığı araştırılmalıdır. Noterden beyan alınması gerekir. Beyan alınmadığı takdirde tapu ile ilgili bir dava ortaklığı söz konusu olabilir. Arsa için verilen satış fiyatına vergi ve harçların dahil olup olmadığı da incelenmelidir.

Arsa Almak İyi Bir Yatırım mıdır?

Arsa alırken en çok merak ettiğiniz sorulardan biri de arsa almak iyi bir yatırım mı? diye sizler düşünürken bizler de sorunuza yanıt verdik!

Doğru zamanda doğru bölge de arsaya yapılan yatırımlar orta ve uzun vadede yüksek bir miktarda değer kazanır ve iyi bir kazanç getirir. Kazançlı bir yatırım için arsa almak yatırımcılar tarafından en çok kullanılan satın alma aracıdır. Arsa yatırımları kısa vadede kazanç elde edebilmek için gelişime açık bölgeleri takip etmeniz yeterlidir. Yeni yerleşim yerleri ve gelişime açık olan alanları tercih etmeniz yatırımınıza yardımcı olacaktır. Okul, alışveriş merkezi, hastaneler gibi civarda bulunan gelişime açık şeyler arsaların değerini artırır bunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Arsa almak uzun vadede kazandırır. Bölgenin gelişime açık olması size avantaj sağlayacaktır.

Arsa Yatırım Tavsiyeleri

Arsa alırken aklınız karışabilir. Arsa yatırımı için en uygun yerler için bir çok insan araştırma peşindeler. Acaba iyi bir yatırım mı diye düşünebilirsiniz. Veya arsa alanlar ne düşünüyor diye bir araştırma da yapabilirsiniz. Bizde size arsa yatırım tavsiyeleri üzerine bir araştırma yaptık.

Arsa alırken bir çok önemli konu vardır. Bunlardan ilki imar planınız. İlgili Belediyelerden imar planı incelenmeli ve havza sınırı, askeri sınırı var mı yok mu incelenmelidir. Arsanın fiziki konumu, bölgedeki gelişimi, ulaşabilirliği, yüksek gerilim hattı, boru hattı, hava sınırı hepsi araştırılmalıdır. Bunlarla ilgili bir sorun olmadığı takdir de arsa yatırımlarınız olumlu yönde ilerleyecek ve bölgenin gelişimi sizin kazancınızı arttıracaktır. Bu yüzden arsa satın alan herkes engellere takılmadığı sürece bu yatırımlara olumlu bakarak belirli bir yatırım yapmaktadır.

Yatırım Amaçlı (Yatırımlık) Arsa Nereden Alınır?

Nereden arsa almalıyım, yatırımlık arsa nereden alınır gibi bir çok merak ettiğiniz konuları sizin için derledik.

Yatırım amaçlı arsalar genel olarak nüfus artışının çok fazla olduğu, sanayi, ticaret, konut, eğitim, hizmet ve turizm sektörü gibi ihtiyaçların arttığı bölgelerden alınmalıdır. Veya göç alıp gelişen şehirler tercih edilmelidir. Çünkü şehirlerin gelişme potansiyeli varsa arazi satın alınacak en iyi bölgeler oralardır. Ve bu size iyi bir yatırım karşılığı sunar. Sanayinin, ticaretin, nüfusun yoğun olduğu yerlerde yapılacak olan yatırımların getiri potansiyeli oldukça yüksektir. Şehirlerin ve ülkelerin gelişimi arttıkça, o yerlerdeki arazi yatırımları da artar. Bu durumda sizlerde yatırım yaparken bunları göz önünde bulundurarak yatırım yapabilirsiniz. Yazımızın devamında sizler için değerlenecek olan arsalar, arsa yatırımı yapılacak uygun yerleri ve bölgeler için bilgi vereceğiz devam ederek bilgi edinebilirsiniz.

Arsa Yatırımı Hangi Bölgelere Yapılmalıdır? 2022

Arsa yatırımı 5 bölgeye yapılmalıdır. Bu bölgeler aşağıda belirtilmiştir. Son yıllarda arsa üzerinden yatırımlar oldukça revaçtadır. Büyük şehirlerde gerçekleştirilen ulaşım, kentsel dönüşümler ve alışveriş projeleri, sanayi projeleri ve yoğun iş olanaklarının olduğu yerler olmalıdır. Bununla beraber hem konut hem de arsa açısından yatırım dengeleri oldukça yüksektir. Bu yatırımları nüfus yoğunluğu, göç alan bölgeler ve şehirler arasında, piyasa dengesini göz önünde bulundurarak, hizmet sektörünün turizmin de en fazla olduğu bölgeler seçilmelidir. Bu bölgeler genellikle;

 • Marmara Bölgesi,
 • İç Anadolu Bölgesi,
 • Ege bölgesi,
 • Akdeniz Bölgesi,
 • Doğu Bölgeleri olarak seçilebilir.

Arsa Yatırımı İçin En Uygun Yerler 2022

14 büyük ilde en kazançlı arsa yatırımı yapmanız için tüm bilgileri yazımızda sizin için hazırladık. Bunlar;

 • İstanbul
  Bağcılar, Kayaşehir, Altınşehir, Çekmeköy, Arnavutköy, Poyrazköy, Sancaktepe, Tayakadın, Taksim, Durusu, Yeniköy, Karaburun, Beylikdüzü, Esenyurt, Halkalı, Başakşehir, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Çatalca, Pendik.

  Hem arsa hem konut açısından en değerli olan bu şehir konut ve arsa yatırımlarına en uygun yerlerden biridir. Arsa fiyatları açısından %300’e varan artış gözlenmektedir. Ayrıca 3. Havalimanı, 3. Köprü, Marmara otoyolu ve nüfus artışı sebebiyle oldukça yatırım görmektedir.
 • Ankara
  Mustafa Kemal Mahallesi, Çankaya, İlkbahar ve Oran Bölgeleri, Yaşamkent, Etimesgut, Eryaman, Batıkent, Mamak, Pursuklar, bağlum, Örencik ve Kızılay.

  Türkiye’nin 2. büyük şehri Ankara, yatırım yapılacak en önemli şehirlerden biridir. Konut ve nüfus yoğunluğundan, şehir merkezi güneybatıya doğru ilerlediğinden oldukça fazla yatırım bu şehirde de geçerlidir.
 • İzmir
  Bornova, Mavişehir, Balçova, Torbalı, Menemen, Güzelbahçe, Urla.

  Kentsel dönüşümün en fazla veren lüks konut projelerine sahiptir.
  Ayrıca nüfus yoğunluğundan dolayı burada AVM’ler her geçen gün artmakta! Arsa değerlendirmeleri oldukça fazladır.
 • Bursa
  Yenişehir, Karacabey
  , Görükle, Nilüfer.
  Özellikle arazi satışlarında ve yoğun göç alımında neredeyse İstanbul’a yakındır. Bursa’da arsa almak için ideal yerlerden biridir.
 • Adana
  Kozan yolu, Karaisalı yolu, M1 Alışveriş Merkezi Çevresi.

  En çok gayrimenkul satışının gerçekleştiği illerdendir. Kuzeye doğru genişlediği için bu bölgede daha fazla seçim yapılır.
 • Antalya
  Konyaaltı, Lara, Kundu yolu.

  Turistik anlamda çok fazla yoğunluğu vardır. Ve gayrimenkul satışının fazla olduğu illerde önde gelmektedir. En çok arsa alımı ise Lara bölgesinin iç kısımları ve tatil köylerinin olduğu bölgelerde yapılmaktadır.
 • Gaziantep
  Kilis, Oğuzeli.

  Gaziantep’de ise organize sanayi bölgesinden dolayı yatırımlar fazladır. Şehrin en çok değer kazanacak yeri bu bölgelerdir. Altyapı ve üst yapı çalışmalarında en güçlü yeri ise Oğuzeli bölgesidir.
 • Konya
  Selçuklu, Meram ve Karatay.

  Konya konut yapısından oldukça yatırımı fazla olan şehirlerdendir. Merkez çevre konumu da buna etkendir. Kentsel dönüşümü en çok Meram bölgesinde yapılır.
 • Mersin
  Mezitli, Kocavilayet ve Yenişehir.

  Mersin, merkezi ve merkez çevresi durumundan dolayı hem arsa hem konut hem de turizm açısından gelişmeye oldukça açıktır.
 • Şanlıurfa
  Eyyübiye, Karacadağ.

  Kentsel dönüşüm alanı fazla olan ve konut açısından yatırıma oldukça elverişlidir. Devlet desteği nedeni ile arazi bakımına çok fazla değerlenen noktalar arasında yer almaktadır.
 • Balıkesir
  Genel olarak Kuzey Batı bölgesi.

  Tarla ve arsa alanı geniştir. Burada konut oranı artmakta ve turizm açısından gelişmişliği fazladır.
 • Çanakkale
  Körfez, Biga, Yenice, Merkez.

  Alan olarak hem turizm hem konut hem asgari alanda geniştir. Birde iş olanağı oldukça artmakta nüfus yoğunluğundan dolayı konut artışı görülmektedir. Orman ve Tarım alanları oldukça değerlendirilir.
 • Yalova
  Kocaeli ve Marmara Bölgesi.

  Ticari ve sanayi anlamında oldukça gelişmiştir. Bu anlamda konut ve tarla yapımı fazladır. Tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz.
 • Kocaeli
  Gebze, Tuzla, Körfez.

  Sanayi bölgesi ve konut yapımı oldukça fazladır. Ve deniz yolu sanayisi tavan yapmış durumdadır. Bu anlamda yine yatırım projesi olarak seçeneklerin arasına almayı unutmayın!
  Arsa sorgulamanızı yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Değerlenecek Olan Arsalar

Arsa atın almaya karar mı verdiniz? arsa yatırımı yaparken en önemli kriter ise değerlenecek olan arsalardır. Bizlerde sizler için en uygun olan ve değerlenecek olan tüm arsaları araştırdık. Bunlar için en önemli kural değerlenecek olan arsa projelerini, arazi değerini bilmeniz gerekmektedir. Dilerseniz yazımızın devamında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlk olarak Metropol olarak kabul ettiğimiz Büyükşehirlerimiz arasında; İzmir, Bursa, İstanbul, Çanakkale ve Ankara illerimiz için değerlenecek arsaları ve projeleri inceleyelim.
Bursa
Osmangazi – Demirtaş Bölgeleri
Nilüfer – Görükle Bölgeleri
Karacabey – Yenişehir Bölgeleri
Bu bölgelerde yeni konut yatırımlar ve ulaşım yatırımları projeleri yapılmaktadır. Nüfus yoğunluğu sebebi ile konut projeleri, yol kısaltma projeleri ortaya çıkacaktır.
Bursa' da Değerlenecek Olan Arsalar
Ankara
Çankaya- Mustafa Kemal Mahallesi Bölgesi
Oran- İlkbahar Bölgeleri
Burada değerlenecek olan arsalar ve yapılacak projeler ise, kültür sanat projeleri ve Eskişehir otoban yolu için çalışmalar yapılacaktır.

YORUMLAR

 1. Seyhun dedi ki:

  Merhaba Babaeski Arsa yada Tarla olarak alınabilirmi acaba ilerde bu yerlerde su basması olurmu şuan uygun arsalar var bilgilendirirseniz sevinirim