Ziraat Bankası 2021 Arıcılık Kredisi Yüzde 80 Faizsiz!

Ziraat Bankası 2021 Arıcılık Kredisi Yüzde 80 Faizsiz!

Konu gereğince Albert Einstein; “Eğer arılar yeryüzünden kitleler halinde kaybolursa insan neslinin sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz.” diyerek arının önemine vurgu yapmıştır. Arının önemli olduğu kadar arıcılık ile uğraş veren kişilerinde kıymetli olduğu bu alanda, Ziraat Bankası tarafından Arıcılık sektörü üzerine finansman desteği sağlamaktadır. Bu yazımızda Tarım Kredi Kooperatifi arıcılık kredisi nasıl alınır şartları nelerdir? Ziraat Bankası arıcılık kredisi  şartlarının neler olduğunu, Halkbank, Denizbank , Finansbank, İş Bankası arıcılık kredisi faiz oranları ve KOSGEB arıcılık hibe desteği 2021 yılında verilecek mi tüm merak edilenleri kaleme aldık.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Resmi Gazete’ de

Her yıl yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre bu yıl Arıcılık yapmak isteyenlere kullandırılacak olan kredilerin faiz oranları ve şartları da yeniden güncellendi.

Arıcılık Kredisi Faiz Oranları Hakkında Resmi Gazete’ de Yayımlanan Karara göre;

Arıcılık kredisi hakkında  Resmi Gazete‘ de 25 Mart 2020’de yayınlanan Tarımsal Üretim Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullanımı kararına yönelik Yatırım ve İşletme Kredisi faiz oranlarına ek olarak kredi üst limiti detaylı olarak belirtilmiştir.

Buna göre arıcılık kredisi kullanmak isteyen yatırım kredi seçeneklerinden yararlanacak olan üretici için uygulanacak en yüksek indirim oranı  %70 iken işletme kredisi kullanımı için uygulanacak olan en yüksek indirim oranı %80 olarak belirlenmiş ve kredi üst limiti 2.500.000 olmasına karar verilmiştir. Altını çizerek belirtmekte fayda var; Kullanılacak indirim oranı yatırım kredisi ve işletme kredisi olarak %50 olarak karar verilmiştir.

Fakat arıcılık kredi kullanımında ek koşullar sağlanması halinde; kredi kullanımı için organik tarım/iyi tarım uygulamaları da kullanılacaksa işletme için %10 ilave olmak üzere genç çiftçi/girişimci olarak 40 yaş ve altı için kullanılacaksa yatırım kredisi için belirlenen %10, işletme kredisi için ise %10 olacaktır. Aynı zamanda arıcılık kredisinden yararlanacak kişilerin kadın çiftçi olması halinde yatırım ve işletme kredisi olarak %10’ar ek indirim uygulanacaktır. Kısaca arıcılık üzerine üretimi yani 40 yaş altı olup kadın ve organik tarım yapmanız durumunda arıcılık kredisi en yüksek indirim oranı yatırım için %70, işletme kredisi için %80 olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası arıcılık sektöründe gelir elde eden işletme sahiplerine yönelik olarak üretimin kapasitesini arttırarak faaliyetlerinin hacmini genişletmek isteyenlere Arıcılık Kredisi sunuyor. Arıcılık Kredi Kullanımı almak isteyen üreticiler; iki kefil ile kredi notu ziraatçı kayıt Sistemine üye olmak 1700 ve üstü olmak koşulu aranmakla beraber krediden;

 • Gerekli ekipman alımlarında (kek hazırlama makineleri, polen kapanlı yeni kovan, polen kurutma, polen temizleme),
 • En az 50 tane arılı kovan ile üretim yapan veya arılı kovan sayısını olduğundan daha üzerine çıkartmak amacıyla,
 • 200 tane üstünde arılı kovana sahip olanlar; üreteç, güneş sistemi, karavan alımı, 100 tane ve üstünde arılı kovana sahip olan üreticilere ise çiftleştirme kovanı verilir.

Ziraat bankasının arıcılık kredisi faiz oranı yıllık %5 olmak üzere aylık faizi %0,41 olup 1 yıl vadeli olarak kredi kullanımı olduğunda faiz oranı %0,66, 4 yıl vadeli olarak kullanımda %0,83, 4 yıldan daha uzun vadeli olarak kullanıldığında ise faiz oranı %0.93 olarak belirlenmiştir. Arıcılık sektöründen geçimini sağlayan kişiler Arıcılık Kayıt Sistemi AKS kaydını temin ettikten sonra gerekli belgeler ile konu ile ilgili Ziraat Bankasına başvuruda bulunabilirler. AKS kaydı sorgulamayı E-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Başvuru Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı
 • T.C vatandaşı olmakla beraber en önemli diğer şartı da ÇKS Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı bulunmalıdır.
 • Ziraat Bankası tarafından finanse edilen kredi için en az 50 tane arılı kovan bulunmalı,
 • Arıcılık üretici olarak alınacak kredi desteğinin ön koşulu 1700 kredi notu olmasıdır.
 • Ziraat Bankası kullandıracağı kredi için 2 kefil istemektedir ve bunların yanında ipotek talebi de bulunabilir.
 • Başvuru yapacak kişinin düzen bir geliri olmalı ve maaş dökümü gerekmektedir.
 • Son olarak kredi kullanacak kişinin vergi beyannamesi gerekir.

Arıcılık Kredisi Hesaplama

Arıcılık Yatırım İşletme En Yüksek Kredi Limiti
50% 50% 2.500.000 TL
Organik Tarım Uygulaması 10%
Genç Çiftçi (40 Yaş Altı) 10% 10%
Kadın Girişimci Çiftçi 10% 10%
Uygulanacak En Fazla Faiz İndirimi 70% 80%

Arıcılık sektöründe yatırım ve işletme kredileri için doğrudan %50 faiz indirimi ile mevcut Ziraat bankası cari faiz oranı senelik % 10 üzerinden yıllık %5 aylık ise %0.41 oranına düşmektedir.

İlave faiz indirimlerinden yararlanmak için istenen özellikli kriterler olan Organik Tarım, Genç Çiftçi, Kadın Girişimci gibi şartları yerine getiren yetiştiriciler için yatırım dönemi için en fazla %70 faiz desteği ile yıllık %3 aylık ise; %0.25 faizli kredi kullanabilirsiniz. İşletme kredisinde ise bu şartları yerine getiren yetiştiricilere uygulanacak olan %80 faiz desteği ile yıllık %2 aylık ise %0.16 faizli kredi kullana bilirsiniz.

100.000 TL. Arıcılık Kredisi Hesaplama

100 bin lira tutarında tüm istenen şartları sağlayan yatırım dönemi için % 70 faiz desteğinden yararlanan yetiştiricilere uygulanacak olan faiz oranı % 0,25 üzerinden kredi hesaplaması yapacak olursak;

 • 100 bin lira tutarında arıcılık kredisi 60 Ay vadede aylık 1.823,66 TL ödemeli toplam ödeme tutarı ise 109.419,41 TL olacaktır.
 • Yine 100 bin lira tutarındaki 72 Ay vadeli arıcılık kredisinde aylık ödeme 1.546,36 TL olurken toplam geri ödeme 111.337,87 TL olacaktır.

İşletme kredisi % 80 faiz desteğinden yararlana yetiştiriciye uygulanacak olan %0,16 faiz oranlı 200 bin lira tutarında arıcılık kredisinin hesaplaması işe şöyledir;

Vadesi Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri ödeme
84 AY 2.580,39 TL 216.753,00 TL

Arıcılık Kredisi Şartları 2021

T.C Resmi Gazete’de yayımlanan Arıcılık sektörü hakkındaki tebliğe göre;

Karar kapsamında arıcılık kredisinden yararlanabilmek için;

Bakanlık Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı, asgari 50 ve üzeri sayıda arılı kovanı olan işletme kurulması ya da mevcut arılı kovan sayısının 50 ve üzerine çıkarılması gerekir.

Arıcılık kapsamında kullandırılacak yatırım kredileri; arılı kovan, polen kapanlı yeni kovan (boş), elektrikli çit sistemi, bal süzme makinesi, bal dolum ve paketleme makinesi, polen kurutma ve temizleme, kek hazırlama makineleri alımı, 200 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile gezginci arıcılık yapan üreticiler için jeneratör, güneş enerji sistemi, arıcı barakası veya karavanı alımı, 100 adet ve daha fazla sayıda arılı kovana sahip ana arı üretimi yapmak isteyen arıcılara; ana arı üretimi için jeneratör, güneş enerji sistemi, çiftleştirme kovanı veya kutusu en az 1000 adet ve arıcı barakası veya karavanı alımı, bombus arısı yetiştiricileri için, bina yapımı ve tadilatı, raf sistemleri, ilgili alet ve ekipman alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsar.

Arıcılık faaliyetleri kapsamında kullandırılacak işletme kredileri; arıcılık malzemeleri; maske, körük, el demiri, pürmüz, mahmuz, çıta delme ve biz gibi şeker, temel petek, kek, ruhsatlı arı ilacı alımı, gezginci arıcılık yapan arıcılara, işçilik dahil arı nakliye giderleri, ana arı üretimi yapan işletmelere ise şeker, temel petek, kek, ana arı üretim malzemeleri (larva transfer kaşığı, yüksük kalıbı, zımba tabancası, mum cezvesi, larva çantası, ana arı nakliye kafesi ve ana arı ızgarası gibi), bombus arısı üretimine yönelik ihtiyaç duyulan (polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi gibi) alımları kapsar.

İşletme kredilerinde ve ekipman alımına yönelik yatırım kredilerinde, Bakanlık Arıcılık Kayıt Sistemine kaydedilmiş kovan ve sayılarını gösterir AKS belgesi istenir. liste istenir.

Bombus arısı üreticileri işletme kredisi kullanabilmesi için Bakanlıktan alınacak üretim izinli olduğuna dair yazı istenir.

Arıcılık Yapacak Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bankadan düşük faiz indirimi ile arıcılık kredisi kullanacak olan kişinin başarılı sonuçlar alabilmesi için kovan seçimine, faaliyette bulunulacak bölgenin seçimine ve arı ırkı seçimine dikkat etmesi gerekir.

 • Kovan seçimi yapılırken kovanlar her an açılabilir ve kontrol edilebilir olmalıdır. Kovanlar arasından ballı, polenli ve yavrulu çerçeveler rahatlıkla değiştirilebilir olmalıdır. Kovanda ana arı rahatlıkla gözlemlenebilmelidir. Olası herhangi bir hastalıkta kovanlarda tedavi rahatlıkla uygulanabilir olmalıdır. Kovanların taşınması tehlikesiz ve kolay olmalı aynı zamanda da kırık ve çatlak yapısı olması gerekmektedir. Gerekli görüldüğü durumlarda satılabilmesi için standartlara uygun olması gerekmektedir.
 • Bölge seçiminde zengin floralı ve uzun süreli olması gerekir. Arıcılık yapılacak olan bölgede arılara zarar verecek tarımsal ilaçlanmanın kullanılmıyor olması gerekir.
 • Arı ırkı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ise iklim koşullarına uyabilecek arı olması gerekir. Yavru ve yetiştirme ve floranın uygun zamanında daha fazla bal yapması gerekir. Arıların uysal olması ve hastalıklara karşı dayanaklı olması da gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken bu noktalar es geçilir ise tüm çaba ve emekler üreticiyi kayba sürükleyecektir.

Arılı Kovan Fiyatları 2021

Sahibinden.com ve gittigidiyor.com üzerinden satılık arılı kovan fiyat bilgisine buradan ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlar ile bütçeye uygun ilanlar ile ihtiyacınız olan kovanı satın alabilirsiniz. Tarım ve Orman Bakanlığından 2020 yılında üretilecek ve satışa sunulacak olan ürünlerin satış bilgileri şu şekildedir:

 

AKS Kayıt Bilgileri Sorgulama

Aks yani arıcılık kayıt bilgileri sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Aks bilgileri sorgulama yapmak isteyenler için e-devlet sorgulama için tıklayınız.

Devlet Destekli Ziraat Bankası Arıcılık Sigortası

Aynı zamanda arıcılık sigortası yaptırmak isteyenlere de Ziraat Bankası ayrı olarak imkan sunmaktadır. Arıcılık sigortası kapsamına devlethaber.net dahil ekipmanların hangi durumlarda sigortadan; öncelikle belirtilmelidir ki aktif olmalı yani kovanın içinde arı bulunmalı koşulu ile fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, taşıt çarpması, sel ve su baskını, vahşi hayvan saldırısı, kovanların nakliyesi esnasında; çarpma, çarpışma, devrilme, yanma gibi konularda desteklenmektedir.

Arıcılık Sigorta için Şartlar

Ziraat bankası Devlet Destekli Tarım ve Hayvan Hayat Sigortaları kapsamında Devlet Destekli Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası yapıyor.  Bunun için arıcılık işi ile uğraşan üreticilerin TÜRKVET ve Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı olması gerekiyor ayrıca plakalı, modern ve aktif içinde arı olan kovanlar sigorta kapsamında sayılacağından bu şartları sağlıyor olmak gerekiyor. Sigortaya kabul olacak kovanların yetiştiricilerinde aranan şartları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Yaptırılacak olan arıcılık sigorta süresi 1 yıldan az olmamak koşuluyla;

 • Arıcılık Kayıt Sistemine AKS’ye kayıtlı olması,
 • İstenen kovan sayısının da en düşük 30 adet kovan olması,
 • İşletmede bulunan, AKS’ de kayıtlı olan bütün kovanların sigorta edilmesi
 • Kovanların aktif, arılı, plakalı ve modern olması zorunludur.
 • İşletmedeki tüm kovanların sigorta ettirilmesi gerekir.

Bu şartlara uymayan kovan ve içindeki arı kolonisi teminat kapsamına alınmaz. Ayrıntılar.

Tarsim Arı Sigortası

Yukarıdaki şartların aynısı Tarsim sigortası yaptırmak isteyen yetiştiriciler için de geçerlidir. Tarsim arı sigortası ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz. S,gorta kapsamına alıncak afetler şu şekilde belirlenmiştir.

 • Fırtına,
 • Hortum,
 • Yangın,
 • Heyelan,
 • Deprem,
 • Taşıt çarpması,
 • Sel ve Su Baskını,
 • Vahşi Hayvan Saldırısı,
 • Kovanların nakliyesi esnasında; çarpma, çarpışma, devrilme, yanma vb. nedenler ile meydana gelen zararlar poliçe kapsamındadır.

Bu gibi nedenler sonucunda meydana gelen zararların karşılanması amacıyla ödenecek olan tazminat tutarı, Tarım Sigortaları Havuzu eksperinin raporunda belirtilen veya rapor içeriğine atfen belirlenen kusur oranı düşüldükten sonra en geç 30 gün içerisinde sigortalıya ödenir.

Türkiye sigortalar birliği arıcılık sigortası ile geniş kapsamlı tüm bilgilere buradan öğrenebilirsiniz.

Arıcılık Kredisi Veren Diğer Bankalar

Arıcılık işi ile uğraşan üreticilere ve işletme sahiplerine yukarıdaki kurumlar haricinde özel ve kamu bankaları tarafından da arıcılık kredisi verilmektedir. Bu bankalar ise;

Şekerbank  hayvancılık yatırım kredileri kapsamında sunduğu arıcılık kredisi; arıcılık sektöründe faaliyet gösteren ve özellikle; Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği TAB’a bağlı olarak faaliyet gösteren İl Arı Yetiştiricileri Birlikleri’nin aktif olarak arıcılıkla ilgilenen üyelerinin veya arıcılık işini yapan işletmelerin tüm arıcılık faaliyetine ilişkin giderlerinin finanse edilmesine yönelik esnek ödemeli kredi sunmaktadır.

 • Birlik üyesi arıcılar veya arıcılık faaliyetiyle uğraşan tüzel kişi ve tarımsal işletmelere özeldir.
 • Şekerbank arıcılık kredisinin vadesi 36 aya kadardır ve geri ödemesi senede bir ödeme şeklinde kullandırılır.
 • İl Arı Yetiştiricileri Birliği’nin en az bir yıldır üyesi olan arıcılar ve arıcılık işiyle 1 yıldan fazla süredir faaliyet gösteren işletmelere kullandırılmaktadır.

Halkbank Tarım destek paketi kapsamında IPARD -Kırsal Kalkınma Hibe Programı Kredisi ile TKDK’ ye proje ile başvuran ve projesi onaylanan kişilere 7 yıla varan destek kredisi sunuluyor. TKDK tarafından belirtilen kriterlere uygun şekilde hazırlanan başvuru paketi ile IPARD-2 kapsamında sağlanan kırsal kalkınma hibe programı kredisi başvuruları Halk bankası şubelerine yapılabilmektedir. TKDK Ipard-2 programı kapsamında 302-2 Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi ve işlenmesi ve paketlenmesi sektörüne hibe almaya hak kazananlar firmalar  proje yatırım tutarının %75’ine kadar ön finansman kredisi ile destek alabilirler. Halkbank tarafından verilen krediden en fazla 2 yıl anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami  7 yıla varan vadeler ile 3 ve 6 ay periyotlu  ödeme seçenekleriyle kredi sunulmaktadır.

İşbankası hayvancılık kredileri kapsamında arıcılık işletme kredisi veriyor. Arıcıların üretim sezonunda ihtiyaç duydukları ve tüm girdilerin ve nakliye giderleri ile ilgili harcamalarının finansmanı amacıyla 24 aya varan vadeler ve esnek geri ödeme koşulları ile krediler Türkiye İş Bankası tarafından sunulan arıcılık kredisine başvurmak isteyenler en yakın banka şubelerine giderek uygun geri ödeme koşulları ve faiz oranları ile sunulan krediden yararlanarak tüm giderlerini bu krediler ile karşılayabilirler.

Yapı kredi kobi tarafından tarım kredileri kapsamında; Arıcılık ile uğraşan yetiştirici ve işletmelerin; bakım, şurup, ilaç, gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği üyesi olan ve AKS’ ye kayıtlı asgari 50 adet kovanı olan üreticilere 12 aya varan vade imkanlarıyla Arıcılık Kredisi sunuluyor.

Arıcılık kredisi başvurularında bulunmak için buradan en yakın Yapı kredi kobi bankası şubesini ziyaret ederek ödeme planı oluşturabilir uygun faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Üreticiye tam destek sunan Finansbank arıcılık sektörü için yatırım kredi kapsamında Arıcılık kredisi sunuyor. Yatırım maliyetinin %75’ini karşılayan ve vadesi 48 aya kadar olan kredinini geri ödemeleri ise 6 veya 12 ayda bir ödemeli olarak belirlenebilir. Bu kredi ile mevcut üretim birimlerini modernize etmek isteyen üreticiler kimlik ve arıcılık kimlik belgeleri ve proforma faturaları ile banka şubelerine giderek kredi başvurusunda bulunabilirler.

Arı ve kovan ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere 48 aya varan vadeler ile % 0,89 faiz oranları ile sunulan kredi hesaplamasını ise şu şekildedir;

Kredi Miktarı Vadesi Faiz Oranı Aylık Taksit Tutarı Toplam Maliyet
50.000 TL 60 Ay % 0,89 1.132,95 TL 67.976,98 TL
60.000 TL 60 ay % 0,89 1.359,54 TL 81.572,37 TL
70.000 TL 60 ay % 0,89 1.586,13 TL 95.167,77 TL
80.000 TL 60 ay % 0,89 1.812,72 TL 108.763,16 TL
90.000 TL 60 ay % 0,89 2.039,31 TL 122.358,56 TL

Arıcılık Destekleri Veren Kurumlar

Üreticiler için Kosgeb tarafından ve TKDK kurumları tarafından da aricilik destekleri kapsamında hibe ve teşvikler verilmeye devam ediliyor. Kosgeb kurumu tarafından arıcılık sektöründe faaliyet gösterecek olan üreticilere İmalat/Gıda ürünleri imalatı adı altında hibe desteği sunmaktadır. Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanmak için öncelikle Desteklenen sektörlerin aramasını yapmanız gerekiyor. Kosgeb sitesindeki https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor linkine tıklayarak arama motoruna arıcılık yazarak işe başlamalısınız. Görüldüğü üzere İmalat C kategorisinde 28.30.11 nace kodu ile arıcılık makinelerinin donanımlarını imalatı ile desteklendiği görülmektedir.

Kosgeb arıcılık teşviklerinden yararlanmak isteyenler için girişimcilik destekleri kapsamında sağlanan 60 bin lira hibe ve 370 bin lira hibe faydalanabilmek için geleneksel ve ileri girişimcilik eğitimini tamamladıktan sonra başvuru yapmaları gereklidir. 

Kosgeb arıcılık ve bal üretimi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.