Arıcılık Desteklemeleri 2021 Ne Zaman Ödenecek?

20.01.2021
Arıcılık Desteklemeleri 2021 Ne Zaman Ödenecek?

Arıcılıkla uğraşan kişilere her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık destekleri verilir. Arıcılık ile uğraşan üreticilere Arılı Kovan desteği ile Bombus arısı desteği olmak üzere iki farklı kalemde destekleme ödemesi yapılır. 2020 yılında da arıcılıkla uğraşan üreticilere arıcılık destekleme ödemeleri verilmeye devam edilecek.

Arılı Kovan Desteği Ne Kadar?

 Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen arılı kovan desteği için kovan başına verilen 10 TL ödeneğin 15 TL’ ye çıkarılmıştır.

Arılı kovan desteği 15 TL olarak verilen Arılı kovan desteklemesinden yararlanabilmek için başvurular Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı İl ve ilçelerdeki Tarım Müdürlüklerine şahsen veya birliği aracılığı ile müracatta bulunmalıdır. Üreticilere sağlanacak olan arılı kovanları tespiti yine Tarım ili ilçe müdürlükleri tarafından yapılır.

Arılı kovan desteği olarak üreticiye destek verilecek kovan sayısı, üretim verileri ve diğer bilgiler Arıcılık Kayıt Sistemi’ ne girildikten sonra Arıcılık Kayıt Sisteminden alınan icmaller askıya çıkarılır. Kesinleşen listeler Genel Müdürlüğe gönderilir. Üreticilerin Ziraat Bankası hesaplarına birlikleri aracığı ile aktarılır.

Arılı Kovan Desteğinden yararlanmak isteyenlerden istenen belgeler ise;

 • AKS kayıt belgesi,
 • AKS’den alınan başvuru dilekçesi,
 • İşletmeye ait tescil belgesi,
 • İşletmedeki arıların konaklama belgesi,
 • Gezginci arıcılık yapan kişilerin Yurtiçi Hayvan Sevklerine Mahsus Veteriner Sağlık Raporu istenir.

Gezginci arıcılar için o an bulundukları bölgedeki İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Sabit arıcılık yapan yetiştiricilerin bağlı bulundukları bölgedeki müdürlüklere müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bombus Arısı Desteği

ÖKS Yönetmeliği hükümleri kapsamında Örtü altı Kayıt Sisteminde kayıtlı üreticilere,  Tarım ve Orman Bakanlığı  tarafından bombus arısı üretim izni verilmiş işletmelerden veya bu işletmelerin bayilerinden, o yıla ait üretim sezonu boyunca polinasyon yani tozlaşma amacıyla bombus arı kolonisi satın alarak kullanmaları halinde, koloni başına bombus arısı destekleme ödemesi yapılmaktadır.

Bombus desteğinden yararlanabilmek için başvurularını seralarının bulunduğu il, ilçelere yapması gerekir. Başvuru yapılan Tarım il, ilçe müdürlükleri tarafından ÖKS‘deki Bombus Arısı Destekleme bölümüne fatura bilgileri kaydedilir. Bombus arısı koloni veri girişleri, ÖKS il, ilçe veri giriş elemanları tarafından kaydedilir. Üretim yılı içerisinde bir dekar sera alanı için iki koloniden fazlasına destekleme ödemesi yapılamaz.

Ancak birden fazla serası bulunan üreticiler için her bir serasındaki dekar başına kullanılan bombus arısı koloni sayısı ayrı ayrı hesaplanarak destekleme ödemesi yapılır. Sahte belge düzenleyerek haksız destekleme ödemesi yapılmasına sebep olan bombus arı koloni üreticisinin üretim izni iptal edilir.

Bombus arısı desteği üreticilere koloni başına 60 TL olarak yapılır.

2021 Arıcılık Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında salgın döneminde esnaflar ve çiftçiler için çeşitli destekler hızla hayata geçirildi. Özellikle tarımda üretimin aksatılmaması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafında çiftçilere 2020 yılı ilk çeyreğinde destekleme ödemelerinin takvimi açıklanmaya devam ediliyor. Ocak ayından itibaren yapılmaya başlanan destekleme ödemeleri koronavirüs salgını nedeniyle MART ayı başından itibaren hızlandırılmış ve destekler büyük bir hızla çiftçilere ulaştırılmıştır. Arıcılık destekleri de bu kapsamda arıcılık ile uğraşan çiftçilere yapılarak destekleme ödemeler tamamlanmıştır. 2021 yılında da arı desteklemelerinin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirleyeceği takvime göre Ziraat bankası hesaplarından üreticilerin hesaplarına ilk 2 ay içinde ödenmeye başlanacağı beklenmektedir.

2021 Arı Desteklemeleri

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık işi ile uğraşan üreticilere destekleri şu şekildedir;

 • Arılı kovan desteği,
 • Bombus arısı desteğidir.

İşletmelerinde en az 30 arılı kovanı olan yetiştiriciler AKS’ ye üye olmaları şartıyla arıcılık destekleme ödemelerinden yararlanabilecektir. En fazla da 1000 adet olması gereklidir. Bu bağlamda 2021 yılında en fazla 15.000 TL destekleme alınabilecektir.

Arıcıların desteklerinden yararlanmak isteyenler bağlı bulunduğu örgüte şahsen müracaat ederek başvuru dilekçesi ile müracaat edilmesi gereklidir.

Arı Desteklemeleri Ne Zaman Yatar 2021

Arıcılık destekleme ödemeleri 2020 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilerin  Ziraat Bankası hesaplarına kişilerin T.C kimlik numaralarının son hanelerine göre yatırılmaktadır. 2021 Arıcılık destekleme ödemeleri;

 • T.C kimlik numarasının son hanesi 6 ve 8 olan kişilerin hesaplarına,
 • T.C kimlik numarasının son hanesi 0, 2 ve 4 olan kişilerin hesapları belirlenen takvimlere göre yapılmaktadır.

2021 Arı Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarihler açıklanmaya devam edilmektedir. Devlet haber.net üzerinden  destekleme ödeme tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Devlet Destekli Arıcılık

Devlet tarafından üreticilere arıcılık hibe desteği başvurusu yapılacak ve hibe desteği veren kurumlar;

 • Tarım ve Orman Bakanlığı Arıcılık Desteklemeleri
 • Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (Faiz Destekli)
 • TKDK Arıcılık Hibe Destekleri dir.

Arıcılık Hibe Desteği 2021

Arıcılık hibe desteği TKDK tarafından verilir. TKDK Arıcılık Hibe Desteklerinden yararlanabilmek için desteklenen illerde faaliyet gösteriyor olmak gereklidir. TKDK arıcılık desteği için desteklenen illerde 302-2 numaralı proje desteğine başvuru yapmanız gerekiyor. 302-2: Arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi projesine başvurular için TKDK’nın destek ilanını duyurması gerekiyor. Yatırım kapsamında  en az 30 ve en fazla 500 adet olan işletme sahiplerine en fazla 3.000.000 TL’den fazladır üst limiti kadar arcılık hibesi verilir.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası arıcılık kredisi de vermektedir. Ziraat bankası % 80 düşük faizli arıcılık kredisinden yararlanabilmek içinde bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Öncelikle üreticinin AKS ‘ ye yani Arıcılık Kayıt Sistemi’ne üye olması ve işletmesinde en az 50 adet arılı kovana sahip olmalıdır. Ayrıca Çiftçi Kayıt Sistemi ve Çiftçilik Belgesi sahibi olmak şartını da sağlıyor olmak gerekiyor. Ziraat bankası tarafından %50 faiz indirim oranlarıyla arıcılık kredisi faiz oranları,1.500.000 TL‘ye kadar arıcılık kredisi  için de talep edilen kefil, ipotek ve teminat vb. prosedürler yerine getirilmelidir.

Arıcılık Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek?

Arıcılık destekleme ödeme tarihleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen takvimlere göre Çiftçilerin Ziraat Bankası hesaplarına doğrudan aktarılır. Çiftçiler destekleme ödemelerinden yararlanabilmek için AKS’ ye kayıt olması gereklidir.

Arıcılık hibe destekleri ve Ziraat bankası  kredilerinden ve TKDK hibeleriden faydalanabilmek için Arıcılık Kayıt Sistemi’ne üye olmanız gerekmektedir.

Arıcılık kayıt sistemine üye olmak için  gerekli şartlar ise;

 • Medeni hakları kullanma ehliyeti bulunmalıdır.
 • Asıl üye için en az 30 arılı kovan sahibi olunmalıdır. (30 arılı kovandan az miktarda arılı kovan sahibi aday üye olunmaktadır)
 • Arıcılık ile uğraşan çiftçilerin arıcılık faaliyetlerini nerede yerine getiriyorsa mutlaka o ilde ikamet edilmelidir.

Arılı Kovan fiyatları 2021

Sahibinden.com üzerinden satılık arılı kovan fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Gittigidiyor.com üzerinden satılık arılı kovan fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesince bu yıl üretilerek satışa sunulacak ve stoklarında bulunan ürünlerin satış fiyatları aşağıdadır.

Döner Sermaye Saymanlığı 2021 Yılı Ürün Satış Fiyatları

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.