Apartmanda Saat Kaçtan Sonra Gürültü Yapılmaz? (2022 Kanunu)

Apartman gürültü saatleri, saat kaçtan sonra gürültü yapılmaz, apartman gürültü yönetmeliği ve gürültücü komşu hakkında yapmanız gerekenler sizlerle..

12.01.2022
Apartmanda Saat Kaçtan Sonra Gürültü Yapılmaz? (2022 Kanunu)

Apartmanda Saat Kaçtan Sonra Gürültü Yapılmaz diye soruyorsanız ve Apartmanda veya binada gürültü yapan komşunuzdan rahatsızsanız detaylı olarak yapmanız gerekenleri gelin hep beraber inceleyelim. Binada saat kaçtan sonra gürültü şikayeti yapılır, evde desibeli kaç olmalı, rahatsız eden komşu nereye şikayet edilir, ses şikayeti nereye edilir, sokak gürültü yasağı kaçta başlar 2022, apartmanlar için yönetmelik 2022 gibi bir çok merak ettiğiniz konuya burada açıklık getirdik

Apartman Gürültü Yönetmeliği 2022

Toplu yaşam alanlarından biri olan apartmanlar da daire sahiplerinin uyması gereken kuralları vardır. Asansör kullanmaktan, kapı önüne çöp bırakmaktan, bina içerisinde ve evde ses yüksekliğine kadar bir çok kurallar belirlenmektedir. Bu kuralların içerisinde gürültü miktarları da vardır. Buna göre yaşadığınız yerde belirli yönetmelik kararları alınmaktadır. Buna göre yaşayan sakinlerinin uyması gereken yönetmeliği düzenlemeleri şöyledir:

 • Apartman sakinlerinin her türlü rahatsız edici gürültüden uzak durması,
 • Elektronik aletlerin ve müzik aletlerinin sesi kendi evinizde duyulacak kadar açık olmalı,
 • Hafta sonları tatillerinde (istirahat vakti) veya resmi tatillerde bina içinde, evinizde veya çevresinde rahatsız edici bir durumda ses çıkartmak yasaktır.

Mesai günleri yani hafta içi saat:

 • Gündüz: 13:00  17:00
 • Gece: 19:0007:00

arasında yüksek ses çıkartmak, yüksek bir sesle müzik dinlemek, matkap kullanmak, süpürge çalıştırmak gibi türlerle ses çıkarmak yasaktır.

Apartmanda Hangi Saatler de Gürültü Yapılmaz?

Yaşadığımız alanlarda gürültü yapmamaya, rahatsızlık vermemeye ve tatsızlık çıkarmamaya özen göstermeliyiz. Binamızda, katımızda, bahçemizde, sitemizde yaşamımızı sürdürürken aynı zamanda komşularımızın da yaşadığını unutmayarak onları da rahatsız etmeden gürültüden uzak durarak yaşamamız gerekir. Apartmanda belirli saatler aralığında ses yapılmamaktadır. Bu saatler:

 • Hafta içi: 13:00- 15:00 arasında gece ise, 19:00 ve 07:00 saatleri arasındadır.
 • Hafta sonu: Cumartesi ve Pazar resmi tatil günleri de dahil olarak yüksek sesten kaçınmalıyız. Temel olarak hafta sonları 17:00 ve 19:00′ dan sonra gece 00:00′ a kadar ses desibeliniz yüksek oranda olabilir. Fakat, 00:00′ dan sonra bu dengeyi korumanız ve ses yüksekliğinizi düşürmeniz gerekmektedir. Her yönetmelik yapının inşaat aşaması bittikten sonra bu kuralları belirler, sizlerde bu yönetmeliğe göz atmayı unutmayın! Verilen saatler dolmadan gürültüyü şikayet etme durumunuz söz konusu değildir. Ancak bu saatlerden sonra yöneticinize veya gerekli kurumlara şikayet edebilirsiniz.

Ek olarak: Daire de tadilat zamanları da çok önemlidir. Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ ne göre verilen saatler dahilinde daireleriniz de diğer bağımsız bölüm sakinlerini rahatsız etmemek şartıyla tadilat yapabilirsiniz.

Apartmanlarda tadilatlar için belirlenen saatleriyse:

Hafta içi 8:30- 17:30, Hafta sonu 11:00- 17:30 arasında yapılması gerekir. Ancak ses rahatsız edici bir gürültüye sahipse uyarılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şikayet halinde hala devam ediyorsanız ve karşı çıkıyorsanız, Gürültü Yönetmeliği hükümlerine ve Kabahatler Kanununun 36. maddesi çerçevesinde idari para cezası verilmesi mümkündür.

Apartmanda ve Evde Gürültü Desibeli Kaçtır?

Gürültü Kontrol Yönetmeliği’ ne göre bir çok kullanım alanının kabul edilen üst gürültü düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Ve bu konu için yeni yönetmelikler getirilmiştir. Yazımızın devamında tüm desibel sınırlarını görebilirsiniz. Bu yönetmeliğin sınırlamalarında evin içerisinde yaptığınız gürültü seviyesi de düzeltilmiştir. Düzenlenmelere uymayan kişiler için para cezası uygulanacaktır. Tekrarında ve fiilin gece verilen saatler dışında yapılması durumunda ise ceza iki katına çıkacaktır. Gelin beraber desibel oranlarını inceleyelim!

 • Yatak odası: 35 db
 • Oturma Odası: 60 db
 • Mutfak ve Banyo: 70 db
 • Müzik Dinleme: 30-50 db

Tüm bu verilere bakarak, toplu yaşam alanlarında yapılacak yüksek ses desibeli en fazla ortalama 75 olmalıdır. Bu kurallara uyulmadığında, konutlar adına belirlenen ceza bedeli ödenecektir. Ayrıca yüksek sesten rahatsız olduğunuzda yapmanız gerekenler ve şikayet edeceğiniz yerler aşağıda verilmiştir. Devam ederek tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz Gürültü Kontrol Yönetmeliğini inceleyebilirsiniz.

Komşunuz Gürültü Yapıyor ve Uyuyamıyor musunuz?

Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?

Apartmanda gürültü yapmanın cezası konutlar için 400 ile 500 TL arasında, eğlence gürültüleri çevre rahatsızlığı ise 12- 15 bin TL arasındadır. İkinci bir ceza da ise bu bedel iki katına çıkacak ve 800-1.000 TL arasında bir miktar ödeyeceksiniz. Bu durumlarla karşı karşıya gelmemek için en iyisi sizler desibel sınırını aşmadan, rahatsızlık vermeden kurallara uyunuz. Aksi takdirde hem cebinize yazık hem de komşunuzla olan samimiyetinize..

Apartmanda Ses Şikayeti Nereye Yapılır?

Apartman ses şikayeti şu makamlara yapılır:

 • Öncelikle yöneticinize ulaşın. Durumu bildirin ve uyarısını sağlayın.
 • Yine bir çözüm bulamadıysanız kiracıysanız ev sahibinize veya gürültü yapan komşunuzun ev sahibine rahatsızlığınızı dile getirin.
 • Bir sonuca ulaşmadıysanız, zabıta veya polisi arayarak durumu anlatın. Memurlar şikayetçi olduğunuz kişinin evine giderek uyarıda bulunurlar. Eğer zorluk çıkarırsa bu durumda adli para cezası ödemek durumu ortaya çıkar. Şikayet hattı için inceleyebilirsiniz.
 • Son olarak ise bulunduğunuz yerdeki Adliyeye giderek yazılı bir dilekçe verin. Dilekçenizde şikayetçi olduğunuz tarafın bilgilerini, tarihi kendi bilgilerinizi ve olayın özetini belirtin. Sonrasında ilgili makamlara şahsen başvurunuzu iletin.
  Örnek olarak aşağıda vermiş olduğumuz dilekçeyi inceleyebilirsiniz.

Gürültü Yapan Komşu Şikayet Dilekçe Örneği

Rahatsız Eden Komşu Nereye Şikayet Edilir?

Rahatsız eden komşu aşağıda ki makamlara şikayet edilebilir:

 1. Kolluk kuvvetlerine (Polis veya Jandarma)
 2. Belediye Zabıta Müdürlüğüne (ilgi alanlarına giren hususlarda)
 3. Cumhuriyet Başsavcılığına

Sulh Hukuk Mahkemesi Dilekçe Örneği

Ayrıca sesten rahatsız olduğunuzda şikayet edeceğiniz yerlerin hepsi ve yapmanız gerekenler yukarıda sıraladığımız gibidir. Bu adımlar ile şikayetlerinizi oluşturabilirsiniz.

Bu durumlarla karşılaşmamak için toplu yaşam kurallarına uymak ve komşularınız ile iyi bir şekilde geçinmek için en güzeli yönetmelik kurallarına uymak ve çevreye zarar vermemektir.

Sokak Gürültü Yasağı Kaçta Başlar? 2022 Düzenlemesi

Sokakta oluşan gürültüler için saat olanağı vermemiz pekte doğru olmaz. Ancak desibel sınırlarını belirterek sizlere yardımcı olabiliriz. Veya rahatsız olduğunuz caddedeki araba ise yine yukarıda belirttiğimiz kurallar çerçevesinde şikayet oluşturabilirsiniz. Desibel sınırları:

 • Motosiklet: 110 db
 • Şehir içi Trafik: 65 db
 • Sokak Müziği: 100 db
 • Diğer Ses olanakları (Uçak, Roket vb.): 10 db sınırındadır.

BENZER İÇERİK: Apartmanda Hayvan Beslemek Serbest mi?

YORUMLAR

 1. Merve dedi ki:

  2009 yılından bu yana aynı apartmanda oturuyorum.alt komşum ilk başlarda çocuğumun ayak seslerinden rahatsız oluyordu.bu yüzden büyük oğlumda yürüme sorunu oluştu ve halen de parmaklarının ucunda yürüyor .daha sonra ikinci çocuğum dünyaya geldiğinde soba yakılması yasak olan oda da soba yaktı ve küçük oğlum kronik astıma yakalandı bu yüzden .şimdi de yasal saatlerde elektrikli süpürge tutmama rağmen bizi zabıtaya polise şikayet etmekle tehdit ediyor.hatta planlı olarak ses kaydı çekmiş benim ne yapmam gerekiyor .hakkımı nasıl arayabilirim.evime çocuklu misafir kabul edemiyorum.misafir geldiği zaman ya telefonla arayarak ya da Vileda nın sapı ile tavana vurarak bizi küçük düşürüyor lütfen bize yardım edin

  1. Ezgi Selat dedi ki:

   Bi temiz dövün. Böyleleri bu dilden anlarlar.

 2. Tolgahan dedi ki:

  Alt katimdaki komsu ses sistemimin subwoofer sesinden rahatsiz oluyormus. Telefonuma ucretli ucretsiz desibel metre programlari yukledim. Salonumda ses sistemimi 14 ve alti seviyede actigimda evde ortalama 56desibelA , peak 65desibelA olcum yapiyor. Yan odada ise kapiyi ortup olcum yaptigimda 15-20desibel daha dusuk olcum aliyorum. 24:00 dan sonra ses ayarini 11 ve altina dusuruyorum. Max ses ayari 100. Gece bazen 2ye kadar muzik dinliyorum. Subwooferin altina da 4 katli havlu koydum. Sikayet halinde desibelmetreler benim daireme mi yoksa komsunun dairesine mi kuruluyor. Yasal sinirlar icerisinde miyim? Tesekkurler

 3. Ayşe dedi ki:

  Komuşlarımız apartmanın önünde toplanıp gürültülü sohbetler yapıyor. En erken 23.30 da evlerine giriyorlar daha geç saatlwre de çıkabiliyor ben polise şikayette bulunabilir miyim peki

  1. Tolgahan dedi ki:

   Benim yanimda insaat vardi sabah 7 aksam 24 e kadar pazar gunleri dahil surekli ses vardi. Sikayet etmedik yer birakmadim hicbir care olmadi. En son evden tasindim kurtuldum.

 4. Remziye dedi ki:

  Mrb biz bahçenin ortak alanında komşularla oturuyoruz. Sohbet ediyoruz. Fakat 1. Kat sürekli sorun çıkarıyor sesten rahatsız oluyoruz diyorlar. Oysa ki abartılacak kadar ses yapmıyoruz. Yaz geceleri akşam saat kaça kadar bahçe de oturabilirz

  1. cevdet Aka dedi ki:

   remziya hanım saat vermemişsiniz.Hangi saatleri kapsıyor.