Apartmanda Hayvan Beslemek Serbest mi? 2021 Kanunu

10.10.2021
Apartmanda Hayvan Beslemek Serbest mi? 2021 Kanunu

Apartman da veya ortak bahçenizde hayvan mı besliyorsunuz? Veya besleyen komşunuzdan rahatsız mısınız? Müstakil eviniz var ve kedinizden, kuşunuzdan komşularınız rahatsız mı? Tüm bunlar için size bir yazı hazırladık. Yazımızda apartmanda hayvan besleme kanunu 2021, Yargıtay kararlarını, yasak mı serbest mi, toplu yaşam alanlarında ve bahçesinde beslenir mi, site kurallarını, hayvan besleyen kişiden şikayetçi mi olmak istiyorsunuz? Tüm detayları buradan öğrenebilirsiniz. Yazımıza devam ederek tüm bilgileri alabilir ve uygulayabilirsiniz. Dilerseniz başlayalım.

Apartmanda Hayvan Beslemek

Her binanın ve sitenin bir yönetmeliği vardır. Yönetmelik inşaat oluşumundan sonra ilk toplantıda hazırlanılarak yönetmelikler belirlenir. Genel olarak, yönetmelik, “Evcil ve çiftlik hayvan beslenemez” gibi ifadeler yer alabilir. Binada hayvan beslemeye karar vermeden önce yönetmeliğine mutlaka bakmalısınız. Alınan bu karar yine oy çokluğu ile değiştirilebilir. Böyle bir yönetmelik yok ise tabii ki burada besleyebilirsiniz. Ancak yönetmelikte bu karar varsa ve şikayet alırsanız, bu durumda ya evden uzaklaştırılması gerekir ya da sizler evinizi değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Müstakil evler, apartman daireleri ve site içlerinde ev ve süs hayvanları beslenmektedir. Yasaklı türler dışında, tüm köpek ırkları, evcil olan kediler, kafes kuşları, akvaryum balıkları, kemirgen ve sürüngen olanlar evde beslenebilir. Bunlar hayvanları koruma altına alınan canlılardır. Bu nedenle Kanun’ da ki tüm haklara dahillerdir.

Apartmanda Evcil Hayvan Beslenebilir mi?

Bu konu ile ilgili olarak, bahsettiğimiz üzere Bina Yönetim Planı incelenmelidir. Bu belirlenen planda besleme yasağı var ise maalesef bu durumda apartmanda beslenemez. Ve aykırı bir harekette bulunursanız, hakkınızda Kat Mülkiyeti Kanunu uyarınca Yönetim Planı’na aykırı davranış yüzünden tahliye davası açılabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına yönetmeliği incelemek en önemli unsurdur.

Apartmanda Ortak Bahçesinde Hayvan Beslemek

Konut sitelerinin ortak alanı olan bahçelerde, ev sahipleri kedi, köpek, kuş ve evcil tüm hayvanları beslemek isteyebiliyor. Ancak bu durum sitede ve apartman bahçesini ortak kullanan kişiler için rahatsızlık verebiliyor. Bu nedenle beslenmemesi için yönetime şikayette bulunabiliyorlar. Bu durumla ilgili ya yönetimdeki karar değişimi için toplantı yapabilirsiniz. Veya şikayetçi tarafsanız şikayet dilekçenizi yazabilir ve gerekli yerlere veya hukuksal yöntemlere başvurarak avukatınıza ulaştırabilirsiniz.

Hayvan Hakları Federasyonu sayfasından gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Sitede Evcil Hayvan Besleme Kuralları Nelerdir?

Site ve toplu alanlarda gerekli kurallar aşağıdaki gibidir;

 • Gürültülü bir şekilde çevreyi rahatsız edecek durumda havlamamak,
 • Saldırmaya meyilli olan kedi, köpek, kuş ve diğer canlıların beslenmemesi,
 • Dışkılarını ortada bırakmaması ve bina içerisinde gürültülü sesler çıkarmaması,
 • Bina içerisinde herhangi bir alana zarar vermemesi,
 • Dışarıda dolaşırken sahibi olmadan veya tasmasız gezdirilmemesi,
 • Fertlerin yaşadığı alanda huzursuzluk çıkarmaması,
 • Bakımları yapılmalı.

Müstakil Evde Hayvan Beslemek Yasak mı?

Müstakil evinizde kedi, köpek, kuş vb. beslemek için herhangi bir yönetmelik incelemesi yapmanıza gerek yoktur. Eviniz de çevreyi gürültücü bir şekilde olmadığı sürece bahçenizde veya evinizde besleyebilirsiniz. Kişiye ait tek alan olduğu için yasal olarak örneğin; köpek yetiştiriciliği yapıyorsanız ve köpeğiniz yasaklı değil ise, çevreye rahatsızlık vermiyor ve tasmaya sahip ise çevreye ve topluma huzursuzluk çıkarmıyor ise müstakil olan evinizde köpeğinize bakabilirsiniz. 🙂

Yalnızca rahatsızlık verdiği durumlarda bu size huzursuzluk yaratabilir bu durumda evcil hayvanınızı göndermek veya konutunuzu terk etmek zorunda kalabilirsiniz…

Apartmanda Hayvan Besleme Kanunu 2021

Komşularınız bu durumdan şikayetçi mi? Kanunları inceleyerek rahatlıkla besleyebilirsiniz. Çünkü kanunlar ve düzenlemeler gereği evinizde yasak olmayan köpek, kedi ırklarını beslemeniz serbest. Avrupa Birliği Uyum Yasaları’ na göre hazırlanan ve 2004 yılında Meclis’ te kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu na göre tüm hayvanların korunma ve barınma hakları vardır. Evlerde beslenen evcil hayvanlar, sahipleri tarafından tüm sorumlulukları alındığı ve karşılandığı takdirde, ev ortamında beslenebilirler. Hayvanlara sokaklarda yasaklar koymak, onları besleyen gönüllülere engel olmaya çalışmak, merhamet ve vicdan duygularına aykırı olduğu gibi, yasaya da aykırıdır.

Koruma kanunlarını buradan inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

5199 sayılı Kanunun, Tanımlar bölümü, 3 Maddesinin, ı) Fıkrası, şunu ifade eder;ı) Ev ve süs hayvanı: İnsan tarafından özellikle evde, iş yerlerinde ya da arazisinde özel zevk ve refakat amacıyla muhafaza edilen veya edilmesi tasarlanan bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen her türlü hayvanı ifade eder.

Bu açıklamaya göre; evde köpek besleyebilirsiniz.

Apartmanda Hayvan Beslemek ve Yargıtay Kararları

Binalarda köpek, kedi gibi cinsleri beslemek için yargıtay kararlarını sizler için belirttik. Bu konudaki karar;

Yargıtay 18. Sulh Hukuk Mahkemesi, Yargıtay kararı, “Kat Mülkiyeti Kanunu’ nun 28. maddesine göre bütün kat maliklerini bağlayıcı sözleşme niteliğinde olan yönetim planında, bağımsız bölüm ve eklentilerinde kedi, köpek gibi hayvanların beslenmesi açıkça yasaklanmışsa, bağımsız bölümde beslenen hayvan çevresine rahatsızlık vermemiş olsa bile uyuşmazlık halinde mahkemece yönetim planının uygulanması zorunludur.

Yani bu karara göre; şikayet yapılmadan önce apartman, bahçe yönetmeliği incelenmeli ve zorluk çıkarıldığında yönetmelikte yazan kararların uygulandığı görülmektedir.

Hayvan Sahibinin Şikayetlere Karşı Zor Durumda Kalmaması İçin Alabileceği Önlemler Nelerdir?

Kediniz veya köpeğiniz ile ilgili bir şikayet söz konusu olduğu zaman şikayetçi olan komşu genellikle önce belediyeyi arar. Sahibi olan komşunun ilk olarak aklına, zabıtanın gelip, el koyacağı endişesi taşır. Böyle bir hak yoktur. Ancak, hijyen kurallarını ihlal ediyorsanız ve çevreye rahatsızlık veriyorsanız bu durumda zabıtanın sizi uyarma hakkı vardır. Zabıtanın evinize gelerek, hayvanı dışarıya çıkarması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durum gerçekleşirse, konut ihlaline girer ve cezası vardır. Zabıta uyarısı aldıysanız yapmanız gereken şey çok basit! Aşı karnelerini, eğitim sertifikalarını alıp size ait olduklarını göstermeniz yeterlidir. Hepsi bu kadar 🙂 Unutmayın, hayvan sahiplerinin ihmal etmemesi gereken en önemli şey beslediğiniz kedi, köpek, kuş ve diğer canlıların aşı karnesine sahip olmaktır. Bu sayede her şey daha kolay olacaktır.

Hayvan Besleme Kanunu 2020
Apartmanda Hayvan Besleme

Unutmayın! Hayvanlarda insanlar gibi bakıma muhtaçtır. Onları sevelim ve koruyalım. 🙂

YORUMLAR

 1. Harun dedi ki:

  Merhaba evde doberman beslemek istiyorum ama sıkıntı olur mu diye düşünmeden edemiyorum apartmanda yönetim kararı veya karar defteri diye bir şey yok bunu kanıtlamam gerekiyor mu
  Köpek evde gezerken yada koştuğunda alt kattaki rahatsız olursa bunu ses desibeli ile mi sorun çözülüyor ve ben ev sahibi olmamın avantajı var mı

  1. Gizem dedi ki:

   Doberman apartmanda bakılabilecek Bir cins değil. İlerde bırakmak zorunda kalırsın hem sen üzülürsün hem de o yavrucak üzülür.