Bina Altındaki Dükkanların Gürültüsünü Şikayet Etme 2022

19.01.2022
Bina Altındaki Dükkanların Gürültüsünü Şikayet Etme 2022

Apartmanda yaşamak uyum gerektirmektedir. Bu sadece kat sahipleri için değil apartmanda yer alan iş yerleri için de geçerlidir. Hepimizin hak ve özgürlükleri olduğu gibi aynı zamanda sorumluluklarımız da vardır. Apartman altında yer alan iş yerlerinin, apartman sakinlerinin düzenini bozmaması, aşırı gürültü yapmaması gerekmektedir. Bu yüzden apartman altlarına her işletmenin açılmasına izin yoktur. Peki apartman altlarına hangi iş yerleri açılabilir ve açılamaz bundan bahsedeceğiz. Ayrıca bu yazımızda apartman altındaki iş yeri gürültüsü, gürültü yapan işletme nereye şikayet edilir, dilekçe örneği gibi konuları da ele alacağız. 

Apartman Altına Hangi İş Yerleri Açılamaz?

Mesken olarak görülen yerler iş yeri olarak kullanılamazlar sadece mesken olarak kullanılabilmektedir. Mesken olarak gösterilen yerin iş yeri veya dükkan olarak kullanılması, kat maliklerinin oy birliğiyle varacakları karara göre mümkün olabilmektedir. Fakat burada oy verecek kişiler apartman sahipleri değil, kat malikleridir. Bu kararın kat sahipleri tarafından belirlenip kaydedilmesi gerekmektedir. Çünkü yargıtay, noterde ayrı ayrı verilen muvafakatnameyi kabul etmeyebiliyor. Apartmanda iş yeri veya dükkan açılabilmesi için oy birliği şartı olduğundan 1 kat sahibi hayır derse, oy birliği oluşmayacağından teklif kabul edilmez. Buradan yola çıkacak olursak, meskenin bağımsız bir bölümünde;

 • Sinema
 • Tiyatro
 • Bar
 • Kulüp
 • Pavyon
 • Gazino
 • Kahvehane
 • Dans salonu
 • Fırın
 • İmalathane
 • Basım evi
 • Lokanta
 • Pastane
 • Süthane
 • Boyahane
 • Galeri
 • Çarşı gibi iş yerleri, eğlence ve toplantı yerleri, gıda ve beslenme yerleri kat maliklerinin oy birliğiyle açılabilir.

Apartman Altına Açılamayacak İş Yerleri

 • Hastane
 • Dispanser
 • Klinik
 • Poliklinik
 • Ecza laboratuvarı gibi müesseseler kütükte mesken olan görülen yerin bağımsız bir bölümünde açılamaz.

Kat Mülkiyeti Kanunu‘nu buradan inceleyebilirsiniz.

Apartman Altındaki İş Yeri Gürültüsü

Yukarıda apartman altında açılabilecek iş yerlerinden bahsettik. Oy birliği ile bu iş yerleri açılabilir. İş yeri açıldı ve gürültü oluyor. Özellikle de sabah erken saatlerde ya da gece geç saatlerdeki bu gürültüden rahatsız olunabiliyor. Gürültüye neden olma ile ilgili madde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu‘nda yer almaktadır. 183. maddeye göre,

İlgili kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar
görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, iki aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Taşınmazın durumuna, niteliğine göre komşuların hoş görmeyeceği, duman, kurum, buğu, toz, koku çıkartmak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır. Bu konuda ciddi yaptırımlar vardır ve bunlar kanunla güvence altına alınmıştır. Kabahatler Kanunu‘nun 36. Maddesi ikinci fıkrasında başkasının huzurunu bozan işletmelere 1.000 TL‘den 5.000 Türk Lirasına kadar pazar cezası kesilmektedir. Bu kabahatin idari para cezasına kolluk veya belediye zabıtaları karar verir.

Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri
kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını
çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.
Bu kanunda kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak
faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmeyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.

Ek olarak iş yerleri çevresel gürültü değerlerini de ele alacak olursak;

 • Gürültüye hassas eğitim, sağlık, kültür alanları ile yazlık ve kamp yerlerinin yoğunluklu olduğu bölgedeki işletmeler için gündüz 60 akşam 55 ve gece 50 desibel sınırı vardır.
 • Ticari yapılar ile konutların yoğun olarak bulunduğu bölgelerdeki işletmeler için gündüz 65 akşam 60 gece 55 desibel sınırı vardır.

İş Yeri Gürültüsüne Ne Yapılabilir?

Apartman altındaki iş yeri gürültüsüne artık dayanamıyorsanız öncelikle yapmanız gereken durumu apartman yöneticine bildirmek. Apartman yöneticisine durumu anlatarak çözüm bulmasını isteyebilirsiniz. Eğer bu durumda gürültüye çare olmadıysa polis, jandarma ve zabıtalardan yardım isteyebilirsiniz. Polis: 155 Jandarma:156 Zabıta: 153 numaralarından şikayette bulunabilirsiniz. Böylece elinizde gürültüye dair belge elde edebilirsiniz. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu konuda vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Gürültü yapan işletmeler için şikayette bulunmanın bir yolu daha var. O da mahallenizin bağlı Sulh Ceza Mahkemeleri. Bu mahkemeye başvurarak durumu hukuk önüne taşıyabilirsiniz.

Dükkanlar Nereye Şikayet Edilir?

Gürültü yapan dükkan ile sorunu konuşarak çözemediğiniz zaman durumu belediyeye bildirebilirsiniz. Belediyeler bu konuda yetkilileri denetlemek için yönlendiriyor. Ya da az önce bahsettiğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığına şikayette bulunabilirsiniz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çağrı merkezi Alo 181 hava, su, atık gibi şikayetlerin yanında gürültü şikayetlerini de ilgili birimlere iletiyor. Aynı zamanda bu hat çevre, Tapu ve Kadastro uygulamaları hakkında da bilgi vermektedir. Gürültü şikayetleri sonrası il müdürlükleri gerekli denetimleri yapıyor ve eşik değerlere uymayan işletmelere idari cezalar uygulanıyor.

Gürültü Yapan İş Yeri Şikayet Dilekçesi Örneği

Apartman altında yer alan iş yeri gürültüsünü belediyeye şikayet etmek için dilekçe yazmanız gereklidir. Aşağıdaki dilekçe örneğini indirerek kolayca şikayet dilekçenizi hazırlayabilirsiniz. Şikayet dilekçesini belediyeye vererek mahallenize bağlı Sulh Mahkemelerine durumu bildirebilirsiniz.

Apartman Gürültü Uyarı Yazısı 2022

Sitede yaşamanın belli kuralları vardır. Daire sakinlerinin birbirleriyle anlayış ve uyum içerisinde yaşamaları gerekmektedir. Bu anlayış ortamını sağlamak her ne kadar kişilere bağlı olsa da apartman yöneticisinin de sorumluluğudur. Apartman yöneticisi huzuru sağlamak için bazen sözlü uyarılar yerine herkesin görebileceği ve okuyabileceği uyarı yazıları yazabilir. Fakat bu uyarı yazılarını özellikle de apartman gürültü uyarısını hazırlarken dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Hazırlanan uyarının içerisinde site yönetim planı ile apartman gürültü yönetmeliği, Kabahatlar Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda belirlenen kuralların yer alması gerekmektedir. Bu uyarı, herkesin okuyabileceği ve görebileceği duyuru panosuna asılabilir. Apartman sakinlerine tek tek verilebilir, mesaj veya e-posta yoluyla da iletilebilir.

Apartman altlarında yer alan iş yerleri, kat maliklerinin oy birliğiyle açılabilir. Fakat bu durum sıkıntılara yol açabilir. Örneğin, iş yerleri zaman zaman gürültü seviyesini veya da rahatsızlık verebilecek kodu, duman, toz gibi şeylere dikkat etmeyebilir. Apartman sakinleri durumdan rahatsız olduklarında öncelikle, iş yeri sahibi ile konuşabilir sonrasında apartman yöneticisine durumu bildirebilir. kolluk kuvvetleri ya da belediye zabıta görevlilerine durumu bildirebilirsiniz. Ayrıca Sulh mahkemelerine de şikayette bulunabilirsiniz. Bu yazımızda Apartman altındaki dükkanların gürültüsünü şikayet etme konusunu ele aldık.

YORUMLAR

 1. cemile dedi ki:

  apartmanda dairemin altı çocuk kreşi artık sese dayanılacak gücümüz kalmadı kreşi açan kişi öğretmen ve başlarında durmadığı için çalışann elamanları hiç önlem almıyor rahatsızlıkları olan biriyim valiliğe belediyeye ve aile sosyal genel müdürlüğü ne başvurdum çözümün yönetimde olduğunu bildirdiler ama yönetim benim sorunuma çözüm bulmuyor nen ev sahibiyim evimi bırakıp gidememm ki kreş sahibiyle defalarca konuştum ükala bir dille nereye başvurursan vur diyor ben şimdi hakkımı rahazsızlığımı nerde veya kimden aramalıyım lütfen bu sorunuma çözüm bulunması için çare arıyorum

 2. Umit dedi ki:

  Dilekce ornegi yok maalesef