Alkol Promil Sınırı (Bira, Votka, Şarap, Rakı)

20.01.2021
Alkol Promil Sınırı (Bira, Votka, Şarap, Rakı)

Alkol promil sınırı 2021′ de kaç promil olduğunu açıkladık! Konumuzun devamında ceza ücretlerini, 1 bira da kaç promil olduğunu, alkollü araç kullanımının cezasını, alkol hesaplamasını, alkol promil sınırını, bira sayısına göre miktarlarını, kaç saat sonra düştüğünü, 0.5 oran biranın kaç bira ettiğini ve alkollerin promillerini daha bir çok merak ettiğiniz içki sınırlarını sizler için araştırdık. Alkol Promil Sınırı (Bira, Votka, Şarap, Rakı) yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kaç Promil Alkol Cezaya Girer?

Kaç promil alkol içtiğinizde cezaya gireceğinizi araştırdık! Promil sınırı 0.50 yani (1.000 milimetre kanda 0.5 gram alkol) demektir. Ülkemizde alkollü araç kullanımı ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetindeki sürücüler için tamamen yasaktır. Diğer sürücüler içinse %0. 50 promille sınırlandırılmıştır. Yani bira, içki sınırı kaç orandan sonra cezaya girer diye sorarsanız, 0.50 sınırından sonra cezai yaptırımlar sizinle diyebiliriz. Kamu hizmetlerinde çalışan tüm çalışanlara alkollü araç kullanımı yasaklanmıştır ve cezai hükümleri söz konusudur.

Yasal olarak belirtilen 0.50 promil sınırı yanlış sınırlandırılır. Yani, 1 kadeh içkide çıkmaz veya çıkar demek pek mümkün değildir. Bunun sebebi kandaki oranı kişilerin cinsiyeti, yaşı ve metobolizma sistemine göre değişiklik gösterebilir. Kaç promil alkolle cezaya gireceğinizi açıklayacak olursak, yasal sınırın üzerinde çıkan promil de içkili araç kullanımından cezai hükümlere girebilirsiniz. Yazımızın devamında yasal sınırın kaç kadehe eşit olduğunu, alkol hesaplama ve sınırı için tüm bilgileri vermeye devam ediyoruz.

Promil Kaç Saatte Düşer?

Kaç saatte düşer diye merak ettiğiniz bu soruyu sizlere yazımızda anlattık. Bir çok içkide bulunan alkol oranı birbirinden farklıdır. Bu durumda vücuda etkisi ve karışması da değişiklik gösterir. Ülkemizde promil yasal sınırı 0,5 olarak belirlenmiştir. İçkinin vücuttan atılma süresi 48 saat ile 72 saat arasındadır. Alınmaya başlandığından itibaren 1 saat içinde vücuttan atılır. Kişiye ve bünyeye göre değişiklik gösterir. Bununla beraber her saatte vücuttan 0.1 promil atılır. Erkeklere oranla kadınlar içkiden daha fazla etkilenir. Çünkü midelerindeki ADH aktivitesi erkeklere göre daha düşük görünmektedir. Ayrıca yemekle beraber alınan alkol kişiyi daha yavaş etkiler. Söylenenin aksine kahve içilmesi içki etkisini azaltmaz. Buna göre alınmaya başladığı andan itibaren kana 1 saat içerisinde karışır. Ve promil sayısı aldığınız içki sayısına göre giderek artar kana karışıklık gösterir. Tüm bu eylemler 1 saat içerisinde olur. Ve kişinin metabolizma hızına göre vücuttan atılma eylemi gösterir.

Alkol Promil Sınırı 2021

Ülkemizde 2021 promil kuralları ticari araçlar ve sürücüler için sınırlandırılırken kamu sektörü için tamamen yasaklanmıştır. Yasal sınır 1 litre kanda, yarım gram alkol ile eşdeğer olan kullanıcılar için 0.50 promil ticari araç sahipleri için ise 0.20 olarak belirtilmiştir. Örnek olarak, 0.50 oran 100 milimetreye tekamül eder. Buda kanda 50 miligram alkol oranı olduğunu gösterir. Bu durumdan yola çıkılarak 50/100= 0.50 alkol olarak görülmektedir. 0.2 promil düzeyinden sonra düzeyi arttıkça promil sınırı geçilmiş olacaktır. Kana karışma etkisi kişiden kişiye değişirken % 0.50 promile denk gelecek şekilde alkol almak pek doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü içki çeşitlerinin oranları farklılık göstermektedir. Buda trafiğe çıkıldığında size zarar verebilir. Peki alkollü araç kullanma cezası 2021 yılında ne kadar? Gelin hep beraber inceleyelim.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2021

Alkollü araç kullandığınız da cezası size pahalıya patlayabilir. Hatta aracınızdan bile olabilirsiniz. Ülkemizde içki denetiminin amacı, kanda bulunan miktarını ortaya çıkarmaktır. Ölçümlerin sonucunda 0,50 promilin üzerinde olan alkollü sürücülerin trafiğe çıkması uygun değildir. Ve cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Alkolmetre ile yapılan bu teknikte, 0.50 üzerindeyseniz çıkarsa cezalara hazır olun. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince, ilk olarak para cezası ile cezalandırılır ve sürücü belgesine 6 ay süreyle trafik polisi tarafından el konularak trafikten men edilir. 2021 yılının Ocak ayında belirlenen  alkol ceza tutarı;

 • Alkollü araç ile ilk yakalanmada: 1.228,00 TL.
 • Alkollü araç ile 2. yakalanmada: 1.539,00 TL.
 • 1. Defa yakalanmış indirim uygulama tutarı: 920-925 TL.
 • 2.Defa yakalanmış indirim uygulama tutarı: 1.150,00- 1.155,00 TL.

Aynı sürücü bu suçu ikinci kere işlerse; kanunun ilgili maddesi gereğince ilk olarak para cezası ile cezalandırılır, geriye doğru 5 yıl içerisinde 1. defa da 6 ay, 2. defasında ise yakalanma durumunda 2 yıl, 3. ve daha fazla yakalanmasında ise 5′ er yıl olarak ehliyetine trafik yetkilileri tarafından el konulacaktır. Ayrıca alkollü araç kullanımında cezalarınızı sorgulamak artık çok kolay. E- devlet sisteminden girişlerinizi tamamlayarak ceza borcunuzu öğrenebilirsiniz. Bu durumda aracınız kiralık ise yine cezanız aracı kiraladığınız firmaya gidecek ama ceza sizin adınıza olacaktır. Unutmayınız, alkollü araç kullanmak büyük can kayıplarına neden olabilir!

Alkol Promil Sınırı (Bira, Votka, Şarap, Rakı)

Alkol Promil Sınırı (Bira, Votka, Şarap, Rakı)

Bira Sayısı ve Promil Miktarı Hesaplama yapabilirsiniz.

Alkollü Araç Kullanma Mahkeme Kararları

Araç sürücüleri için trafik alkol sınırı 0.5 promil, ticari araç sürücüleri için 0.2 promil sınırlaması vardır. Kamu kurumlarında çalışanlar için ise böyle bir sınırlama yoktur. Eğer, trafikte içkili bir şekilde yakalanan sürücünün değeri 0,2′ nin üzerinde ise kişiye dava açılacak ve yargılananlar TCK 179. maddeye göre cezalandırılacaktır. Mahkeme kararınca cezai yaptırım tutarlarını ödemeyen ve tekrar aynı şekilde yakalanan kişilere ehliyete el koyumu ve 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Alkol ve tütün cezaları ve bilgileri için emniyet teşkilatının yaptığı açıklamaları buradan inceleyebilirsiniz.

Bira Sayısına Göre Promil Miktarı ve Hesaplama

Bira sayısına göre promil miktarlarını ortalama olarak sizlerle paylaşacağız. Hesaplamalarımız ve araştırmalarımızın sonucunda Bira ve Rakının duble, şişe miktarlarını aşağıda görebilirsiniz. Bira, Şarap, Vodka, Rakı ve diğer tüm alkollü içecekler için oranlarını hesapladık. 1 Biranın kaç promil ettiğini, 0,5 oranında bir biranın içki oranlarını aşağıda alkol promili hesaplamalarını ve miktarlarını görebilirsiniz. Buna göre;

Alkol Promil Hesaplama ve Oranları (şişe ve kadeh başına)

 • %0,5 Alkol Oranlı 33′ lük 1 Şişe Bira: 33 Promil Eder.
 • %0,5 Oranlı 33′ lük 2 Şişe Bira: 69 Promil Eder.
 • %0,5 Alkol Oranlı 33′ lük 5 Şişe Bira: 1.73 Eder.
 • %0,5 Oranlı 50′ lik 1 Şişe Bira: 53 Promil Eder.
 • %0,5 Alkol Oranlı 50′ lik 2 Şişe Bira : 10.5 Promil Eder.
 • %0,5 Oranlı 50′ lik 5 Şişe Bira: 2.63 Eder.
 • %12 Alkol Oranlı 1 Kadeh Şarap: 40 Promil Eder.
 • %12 Oranlı 3 Kadeh Şarap: 1.21 Promil Eder.
 • %12 Alkol Oranlı 5 Kadeh Şarap: 2.02 Eder.
 • %40 Oranlı 3 Duble Rakı, Viski, Vodka: 1.26 Promil Eder.

Alkol promil sınırı 2021 oran ve hesaplaması yukarıda belirtilmiştir.

Bu verilere göre unutmayın ki alkol oranı boy, cinsiyet, kilo ve kana karışma aşaması herkese göre farklılık gösterecektir. Ve 0.5= 50 promil demektir. Yukarıdaki veriler bu hesaba göre gösterilmektedir.

Yasal Sınır Alkolü Kaç Kadehe Eşit

Ülkemizde yasal sınır kamu çalışanları ve ticari araçlar harici için 0.50 promil yani 50 ile gösterilir. 0.50 promillik yasal sınır Ortalama 45 yaşında olan 70- 75 kilo bir erkek adayı için 50 CC’ lik bir şişe biraya eşittir. Ayrıca 1 duble rakı, bir duble rakı ve 2 kadeh şarapta miktara eşittir. Ortalama 40- 45 yaşında olan 70 kilo kadın için bu oranlar yarı yarıya düşebilir. Unutmayın, 2 bardak bira ya da bir kadeh rakı, vodka içmeniz kanınızdaki alkol miktarının tam olarak 0.50 (50) oran olacağı veya daha olmamıştır diyerek devam etmeniz anlamına gelmez. Yaşa, kiloya, genetik yapıya göre değişir. Unutmayın hesaplamalar kadar içmiş olsanız bile promil ölçme aletine göre kandaki oranı daha yüksek çıkabilir. Buda ölçüm aletiyle ilgili olabilir. Veya kullandığınız alkol ve sigara ile ilgili olabilir. Bunlarla beraber içki kullandınız ve çevirmeye yakalandınız. Promil üfleme cihazını üflemediniz. Bunu sakın denemeyin!

Alkolmetreye Üflememe Cezası Nedir?

Trafik kolluk birimleri tarafından alkolmetreye üflemeniz gerektiğinde üflemek istemezseniz, bu durumda hakkınızda 2021 yılı için 3. 520 TL tutarında bir idari para cezası verilmektedir. Veya ehliyetiniz ile aracınıza 2 yıl süre ile el koyma yaptırımı yapılabilir. Çünkü promilde çıkan miktar kadar ceza almanız daha kolay bir yol olacaktır. Bu durumda üflememe cezası iptal olur. Ve aynı zamanda üflediğinizde promil miktarını görmek istediğiniz de polis memurları bunu kişiye göstermekle yükümlüdür. Gösterilmediği takdirde sulh ceza idare mahkemesine itirazda bulunarak cezaya itiraz etme hakkınız doğmaktadır. Dilerseniz Karayolları Trafik Yönetmeliği mevzuatını inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

 

 

Motosiklette Alkol Sınırı Nedir?

Alkol promil sınırı 2021 için birde motosiklet kullanan ve içkili kullanım sırasında ki oranlarından bahsedelim. Motor kullanıcıları için 0.5 oranında çıkan sınır normaldir gibi şeylere inanmayın! Motosiklet kullanıcılarının alkol oranı 2021 yılında 0,20/0,25 oranında değişmektedir. Yani sizlerde bu promilin üzerine çıktığınızda tüm cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.