Açık Cezaevi İzinleri Uzayacak mı? Son Dakika 31 Ocak 2021

Açık Cezaevi İzinleri Uzayacak mı? Son Dakika 31 Ocak 2021

3. yargı paketi olarak adlandırılan kanuni düzenleme ile korona virüs tedbirleri kapsamında Açık Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlüler 2 ay süreyle izne gönderildi. Hükümlü izinleri uzatılacak mı? Açık ceza evlerine korona virüs nedeniyle izinler 31 Temmuz da sona mı erecek ? tüm bilgiler haberimizde..

Açık Cezaevi İzinleri Ne Zaman Bitiyor?

TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri yaklaşık bir hafta süren ve binlerce mahkumu yakından ilgilendiren infaz teklifi geçtiğimiz günlerde müzakereler sonrasında yasalaştı. Korona virüs salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarda yatan ve kapalı ceza infaz kurumunda bulunup açık ceza infaz kurumlarına ayrılmada hak kazanmış hükümlüler denetimli serbestlikte alınan tedbirler gereği 31 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılacağı kesinleşmişti. 2 aylık olan bu izin Adalet Bakanlığının devlethaber.net gerekli gördüğü durumlarda toplamda 3 kez uzatılacak ve böylelikle altı ay izin verilmiş olacak. 31 Mayıs 2020 tarihine kadar açık ceza infaz kurumlarına izin verilen infaz teklifinin kabul edilmesinin ardından Mayıs ayı içerisinde gündeme hükümlülere verilecek olan iznin uzayıp uzamayacağı geldi. Geçici bir madde olan izin, korona virüs ile mücadele kapsamında genişletilmiştir.

Ak Parti Milletvekili ve Anayasa Komisyon üyesi Tunç, Ceza İnfaz Kanununa izin hakkında geçici madde konulabileceğini belirtti. Anayasa Komisyon üyesi Yılmaz Tunç’un konuya ilişkin açıklaması ise:

“TBMM’de görüşmekte olduğumuz Ceza İnfaz Kanununda değişiklik teklifimizde yer alan düzenleme ile #COVİD19 nedeniyle Açık cezaevinde bulunan hükümlüler 30.05.2020’ye kadar izinli sayılacak,bu süre Sağlık Bakanlığının görüşü ile Adalet Bakanlığınca 2 ay ara ile 3 kez uzatılabilecek ” dedi.

Konu hakkında Afyon Milletvekili Özkaya ise;

Adalet Bakanlığı’na meclis açılana kadar bu izni 3 kez uzatma yetkisi verdiklerini belirtti. Milletvekili Özkaya, açık cezaevlerinden izinli çıkan kişilerin yerine kapalı cezaevlerinden açığa çıkmasına bir yılı kalmış gönüllü mahkumların alınacağını ve bu mahkumların açık cezaevlerinde iş kollarının devamlılığını sağlayacağını hakkında açıklamalarında bulundu.

İnfaz Kurumlarında Korona İzinleri Uzayacak mı?

Korona virüs nedeniyle ülke geneli alınan tüm tedbirlerde geçtiğimiz aylarda açık cezaevlerinde bulunan mahkumlar için de düzenlemeye gidildi. Kararda mahkumlar 2 ay süreliğine izne gönderildi. İzin süresi 31 Mayıs tarihinde sona ereceği bilenen korona virüs izninde Mayıs ayına girilmesiyle sona yaklaşıldı. Mahkum ve mahkum aileleri tarafından oldukça merak beklenen konuda kesin bir açıklama bulunmuyor.  Korona virüs için geçici madde ile yasalaşan teklif, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun ortaklaşa kararı ile 3 kez daha uzatılma durumu söz konusudur.

İlk iki aylık izinin sona ermesinden sonra tekrar bir iznin gündeme gelip gelmeyeceği Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yapılacak olan açıklamalara göre kesinleşecektir. Eğer Bakanlığın ve Bilim Kurulunun kararına göre izin süreleri uzatılırsa 31 Mayıs’ta başlayacak olan ikinci bir 2 aylık izin 31 Temmuz 2020 tarihinde son bulacak. İkinci izinden sonra tekrardan açık cezaevlerinin devlethaber.net izin konusu gündeme gelirse 31 Temmuz’da başlayacak ve 30 Eylül tarihinde üçüncü izin son bulacaktır. Fakat açık cezaevleri izinleri korona virüs gidişatına göre şekilleneceğinden şuan için ileri ki tarihler hakkında kesin bir açıklama yapılmamaktadır.

Hükümlü İzinleri 31 Ocak 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı!

Açık ceza infaz kurumlarında hükümlü izinleri 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. Bu kapsamda Bakanlık tarafından 1 kez daha uzatma yetkisi bulunuyor. Korona virüs vakalarının azalma ve bitme durumuna göre hükümlü izinlerinin bitme durumu belirlenecek. Sosyal medyada ve diğer platformlarda bilim kurulunun hükümlü izinleri uzatacağı yönünde tahminlerde bulunuluyor. Ancak şuan kesin bir bilgi yok. Sizce izinler uzatılmalı mı? YORUMLAR bölümüne yazabilirsiniz..

YORUMLAR

  1. Resul akcay dedi ki:

    Corpo virüs tedbirleri kapsamında izinlerin uzatılması gerekiyor nedeni ise toplu yaşam alanı oluşu ve büyük bir kalabalığı kontrol altına alma durumunun olmayışı ve doğabilecek tehlikelere karşın uzatılması gerekmektedir